Ebzárlat lesz Szegeden
Október elején kezdődik a rókák veszettség elleni vakcinázása, az érintett térségekben ebzárlat és legeltetési tilalom lép életbe – adta hírül a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Az érintett városok listáján Szeged is szerepel, október 2 és 22. között úgy fest, Buksi home office-ban ugatja a postást.
Mint az MTI-hez eljuttatott közlemény írja, október 2-tól között az ország déli és keleti megyéiben a vakcina tartalmú csalétkeket kisrepülőgépekről juttatják ki a területre, ez azonban a lakott, sűrűn beépített övezeteket nem érinti. Az ebzárlat és a legeltetési tilalom elrendeléséről, az egyes területekre vonatkozó pontos időpontokról az illetékes járási állategészségügyi hivatal, illetve a települési önkormányzat hirdetőtáblákon tájékoztatja a lakosságot – közölte a Nébih, hozzátéve: a külterületeken elhelyezett plakátok a kirándulókat figyelmeztetik majd.
ÍME AZ ÖSSZES CSONGRÁD-CSANÁD MEGYEI TELEPÜLÉS, AHOL EBZÁRLAT LESZ SZOMBATTÓL
A programba bevont területek tájékoztató jellegű térképe, az érintett települések megyei bontású listája a Nébih weboldalán is elérhető, azonban mi kigyűjtöttük az érintett, Csongrád-Csanád megyei településeket (szép, hosszú felsorolás lett belőle):
- Algyő
- Ambrózfalva
- Apátfalva
- Árpádhalom
- Ásotthalom
- Baks
- Balástya
- Bordány
- Csanádalberti
- Csanádpalota
- Csanytelek
- Csengele
- Derekegyház
- Deszk
- Domaszék
- Dóc
- Eperjes
- Fábiánsebestyén
- Felgyő
- Ferencszállás
- Földeák
- Forráskút
- Hódmezővásárhely
- Királyhegyes
- Kistelek
- Kiszombor
- Klárafalva
- Kövegy
- Kübekháza
- Magyarcsanád
- Makó
- Maroslele
- Mártély
- Mindszent
- Mórahalom
- Nagyér
- Nagylak
- Nagymágocs
- Óföldeák
- Ópusztaszer
- Öttömös
- Pitvaros
- Pusztamérges
- Pusztaszer
- Röszke
- Ruzsa
- Sándorfalva
- Szatymaz
- Szeged
- Szegvár
- Székkutas
- Szentes
- Tiszasziget
- Tömörkény
- Újszentiván
- Üllés
- Zákányszék
- Zsombó
A Nébih oldalán lévő táblázat szerint a listában szereplő településeken október 2 és 22. között lesz ebzárlat.
A VESZETTSÉG FŐ TERJESZTŐJE A VÖRÖS RÓKA
A hivatal emlékeztetett arra, hogy a veszettség fő terjesztője a vörös róka, amelynek hazai állománya mintegy hetvenötezer egyedre becsülhető. A veszettség a vadon élő és a házi emlősállatokra, valamint az emberre egyaránt veszélyt jelent, ezért a kutyák veszettség elleni védőoltása kötelező, a macskáké pedig ajánlott.
Az immunizálási program eredményességét a kilőtt rókák laboratóriumi vizsgálatával ellenőrzi a Nébih. A hivatal közleménye szerint az előző években a vakcinázott területen a rókák mintegy háromnegyede felvette a vakcinát tartalmazó csalétket. A program sikerét bizonyítja, hogy a betegség az elmúlt években már csak elvétve fordult elő, utoljára 2017-ben, Borsod-Abaúj-Zemplén megyében mutatták ki a vírust Magyarországon, emberi megbetegedés pedig már több mint huszonöt éve nem történt – ismertették.
A Nébih felhívta a figyelmet arra, hogy a szomszédos országok közül Romániában és Ukrajnában még előfordul a veszettség. A román hatóság az utóbbi időben többször is kimutatta a veszettség vírusát a magyar határ közelében.
Egy hozzászólás