Szerda este kijött a vadonatúj Magyar Közlöny, benne a február 1-jén induló élelmiszer-árstop újabb részleteivel. Megvan, milyen táblát kell kitennie a boltosoknak, ezzel párhuzamosan megjelentek a szankciók is: a hatóságok 50 ezer forintTól 3 millióig büntethetik a szabályokat megszegő boltokat.
HA LEMARADTÁL VOLNA A LÉNYEGRŐL: VISSZA 2021-BE, AZ IDŐGÉP CÉLPONTJA OKTÓBER 15.
A kormány arról döntött, hogy árstopot vezet be egyes alapvető élelmiszerekre – jelentette be január 12-én Orbán Viktor. Az érintett termékek árát úgy kell megállapítani, hogy az nem lehet magasabb a 2021. október 15. napon alkalmazott árnál.
Az árstop 2022. február 1-től május 1-ig tart majd.
Az árszabályozás az alábbi alapvető élelmiszerekre terjed ki:
• kristálycukor
• búzafinomliszt (BL 55)
• finomított napraforgó-étolaj
• házi sertéscomb
• csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég
• ultramagas hőmérsékleten hőkezelt, 2,8% zsírtartalmú tehéntej
Mint a Kormányzati Tájékoztatási Központ írja, ha a 2021. október 15. napján alkalmazott ár kiárusítás, leárazás, akció, szezonális kedvezmény, promóciós értékesítés során alkalmazott ár lenne, úgy a kedvezményes értékesítés előtti árat kell alkalmazni.
EZ A TÁBLA FOG VÁRNI A SZEGEDI BOLTOKBAN
Az árszabályozással kapcsolatos tájékoztatást a kereskedőknek ki kell függeszteniük az üzletekben jól látható helyen, csomagküldő kereskedelem esetén pedig a nyitólapon közzétenni azt, a vonatkozó rendeletben foglalt formai és tartalmi előírásoknak megfelelően.
Ennek kapcsán egy arculati kézikönyvet is kiadtak, ez utóbbit IDE kattintva találod, a legfontosabb eleme ez a tábla lesz:
A legszínesebb változatot a hipermarketekben, szupermarketekben, diszkontáruházakban és 200 négyzetméternél nagyobb területű boltokban kell kitenni jól látható helyen, legalább A3-as méretben (297×420 milliméter). A kisebb boltokban a kereskedő dönthet arról, hogy melyik színváltozatot használja, és ott elég az A4-es méret is (210×2970 mm).
3 MILLIÓS BÜNTETÉST IS KAPHAT, AKI NEM TARTJA BE A JÁTÉKSZABÁLYOKAT
A szabályok betartását az általános fogyasztóvédelmi hatóság, azaz a megyei és fővárosi kormányhivatalok a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal bevonásával ellenőrzik. Ha a hatóság tudomást szerez a rendelet szerinti kötelezettségek megsértéséről:
- 50 000 forinttól 3 000 000 forintig terjedő bírságot szabhat ki,
- vagy ismételt jogsértés esetén elrendelheti, hogy a kereskedő tevékenységét ideiglenesen nem folytathatja, amelynek időtartama legalább egy nap, legfeljebb fél év lehet.
4 hozzászólás