Meddig tart még a szegedi tél? Mici és Ursula szerdán megmondja!
Megvan még a Bill Murray és Andie MacDowell főszereplésével készült, 1983-as romantikus vígjáték, az Idétlen Időkig? Ha Punxsutawney Phil előbújik az odújából és nem látja meg az árnyékát, akkor bizony vége a télnek. Hasonló lesz a képlet szerdán a Szegedi Vadasparkban, annyi különbséggel, hogy…
- Phil helyett a világ szeme Micin és Ursulán, Szeged két barnamedvéjén lesz,
- Bill Murray helyett pedig Fülöp Timi kolléganőnk fog bejelentkezni a helyszínről.
VAJON HOGY LÁTJA MEG AZ ÁRNYÉKÁT A MEDVE, MIKÖZBEN TÉLI ÁLMOT ALSZIK?
A világ sok kultúrájára jellemző volt, hogy állatok viselkedéséből próbáltak az időjárás alakulására következtetni. Ezek az állatjóslások a szájhagyomány útján terjedtek, és sokszor valós tapasztalatokra épültek. Február másodikához, amely napot a római katolikus egyház Gyertyaszentelő Boldogasszony néven ünnepel, és amelyet tavaszkezdő napként is emlegettek, két különböző, állathoz kapcsolódó időjárás-előrejelző népi bölcsesség is kapcsolódik. Az egyik szerint “Gyertyaszentelő napján inkább a farkas ordítson be az ablakon, minthogy süssön a nap”. Ugyanis ha ezen a napon szép, enyhe idő van, akkor még sokáig elhúzódik a tél. Ugyanezen következtetésre jutottak azok is, akik barna medvékhez kötötték megfigyelésüket. „Ha meglátja árnyékát, azaz süt a nap, akkor visszabújik, mert még hosszú, kemény tél áll előttünk. Ha azonban odakint csikorgó hideggel szembesül, érzi, vagy talán tudja, hogy hamarosan tavaszodni kezd.” Ez a hiedelem erdélyi eredetű, de francia hagyománya is van, itthon viszont Jókai Mór Az új földesúr című regényében jelent meg először. De hogyan is látja meg az árnyékát, ha téli álmot alszik? Vagy akkor ezek szerint mégse alszik téli álmot?
A TERMÉSZETBEN NEM ALSZANAK TÉLI ÁLMOT
A barna medvék valójában a természetben nem alszanak téli álmot, csak rövidebb-hosszabb pihenőt tartanak földbe vájt üregekben, esetleg barlangokban. Időnként, általában enyhébb, napsütéses időben kibújnak rejtekükből, így alakulhatott ki a velük kapcsolatos népi időjárás-előrejelzés. Ebben az általunk téli álomnak hívott időszakban a medvék anyagcseréje és szívverése is lelassul.
Ez embernél végzetes lenne, a medvék szíve viszont alkalmazkodott ehhez a kevésbé aktív periódushoz – a grizzlyk például 5-6 hónapot is el tudnak tölteni ilyen állapotban. Az állat így olyan mértékűre tudja csökkenteni a tápanyagszükségletét, amely így a nyáron felhalmozott tartalékok felélésével, és a kisszámú, rendelkezésre álló téli eleséggel – elsősorban állati fehérjével – télire elég.
SZERDÁN MICI ÉS URSULA MEGMONDJA A FRANKÓT
Bár a Szegedi Vadaspark két nyugdíjas korú öreg hölgye, Mici és Ursula télen sem éhezik, így is szívesebben töltik a téli időszakot benti helyükön. “Február 2-án megnézzük, mi a véleményük az időjárás alakulásáról. Ha sikerül őket kicsalogatni, és nem találkoznak az árnyékukkal, akkor reménykedhetünk, hogy rövidesen beköszönt a tavasz” – írja a szegedi intézmény.
A program helyszíne és időpontja:
- Szegedi Vadaspark, medve kifutó
- 2022.02.02., szerda, 11.00
TAVALY NEM LÁTTÁK MEG AZ ÁRNYÉKUKAT A SZEGEDI MACKÓK
A Szegedi Vadasparkban 2015 tavasza óta gondoznak barna medvéket (ursus arctos). Hagyomány, hogy február 2-án medvelest szerveznek, tavayl ezen a járványügyi előírások miatt a látogatók nem vehettek részt, az állatkert közösségi oldalán azonban élőben követhettük nyomon az eseményt.
2021-ben Ursula és Mici nem látta meg az árnyékát, jött is a tavasz:
Egy hozzászólás