Nők a Tudományban Kiválósági Díjat kapott az SZTE adjunktusa, Dr. Csapó Edit vegyész is
Nők a Tudományban Kiválósági Díjjal ismerték el Dr. Csapó Edit vegyész és Dr. Majorosné Dr. Lublóy Éva építőmérnök munkásságát az MTA Székházában. Nőnaphoz kötődően évről évre olyan fiatal kutatónőket díjaznak, akik hazai és nemzetközi szinten is kiemelkedően teljesítenek, emellett a pályaválasztás előtt álló lányok számára is népszerűsítik a mérnöki és tudományos pályákat.
A magyar kutatónők díjazása kiemelten fontos a Nők a Tudományban Egyesület számára, hiszen a mérnöki és kutatói pályákon dolgozó nők aránya hazánkban az egyik legalacsonyabb az EU-tagállamok között. Míg 2020-ban az Európai Unióban dolgozó 16 millió kutató és mérnök 41%-a volt nő,hazánkban ez az arány az Eurostat adatai szerint mindössze 30% körüli. A 14-18 éves lányoknak tehát nagy szüksége van olyan elismert női példaképekre, akik szakterületükön kiváló teljesítményt nyújtanak, ugyanakkor megtalálták az egyensúlyt munkájuk és családi életük között.
DR. CSAPÓ EDIT MÉLTÓ PÉLDAKÉP LEHET BÁRKI SZÁMÁRA
Ilyen példakép a nanotechnológia kategóriában díjazott Dr. Csapó Edit vegyész, a Szegedi Tudományegyetem egyetemi adjunktusa és az MTA-SZTE Lendület Nemesfém Nanoszerkezetek Kutatócsoport vezetője, aki közel 12 éve foglalkozik aranytartalmú nanoszerkezetű anyagokkal.
Kutatócsoportjával egyrészt olyan szenzorokat terveznek, amelyek a jövőben gyorsan és hatékonyan ismerhetik fel akár az emberi szervezet tumoros sejtjeit is; ehhez kapcsolódva jelenleg melanóma tumort felismerő nano-objektumok fejlesztésén dolgoznak. Egyelőre nem pontosan ismert, hogy ezek a nemesfém nano-objektumok milyen fehérjékkel vagy receptorokkal lépnek kölcsönhatásba és hogyan, így ezeket a kölcsönhatásokat is próbálják minél részletesebben feltárni. Emellett nanoméretű hordozó rendszereket is fejlesztenek, amelyek révén egy adott gyógyszermolekula a szervezet célzott helyére juttatható el, felszabadulása pedig időben is szabályozható.
MÉG KÉT KIVÁLÓSÁG KAPOTT ELISMERÉST
Az építőmérnöki tudományok kategória díjazottja Dr. Majorosné Dr. Lublóy Éva, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem docense, akinek szakterülete a vasbetonszerkezetek tűzvédelme és az építőanyagok roncsolásmentes vizsgálata. Napjainkban a CT már széles körben elterjedt módszernek számít az orvosi diagnosztikában, az anyagvizsgálatok terén azonban szinte egyáltalán nem alkalmazzák. A kutatónő építőanyagokon végzett CT-vizsgálatai tehát rendkívüli innovációnak számítanak, melyek révén az anyagok belső szerkezetéről és esetleges leromlásukról lehet pontosabb képet kapni. Igen aktuálisak a díjazott tűzvédelemmel kapcsolatos kutatásai is, melyek során a beton tűzállóságának fokozására szolgáló paramétereket igyekezett feltárni.
A kiváló kutatói teljesítményhez nemcsak biztos és támogató családi háttérre van szükség, hanem a mindennapi munkát segítő technikusokra, laboránsokra, asszisztensekre és szakmai segítőkre is. Épp ezért a Nők a Tudományban Egyesület a kutatói tevékenység támogatását elismerve Nők a Tudományban Kiválósági Díjat adományoz Illés Klárának, az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont laboratóriumi asszisztensének.
A díjazott precíz, pontos munkájával a Molekuláris Nemesítési Osztály és a Kalászos Gabona Nemesítési Osztály kutatóit segíti, a tőle származó kísérleti adatokban kollégái minden esetben vakon megbízhatnak. Tudása és tapasztalata rendkívül szerteágazó, így a vetéstől a genetikai vizsgálatokon, keresztezési programokon és a kórtani, morfológiai felvételezésen át az aratásig és feldolgozásig minden munkafolyamatban segíteni tudja a kutatók munkáját.
A Nature-díjas Nők a Tudományban Egyesület a szakterületükön legkiválóbb inspiráló kutatónők munkásságának elismerésére 2013-ban alapította a Nők a Tudományban Kiválósági Díjat, melyet az idei nőnaphoz kötődően a Magyar Tudományos Akadémia és az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottság védnökségével kilencedik alkalommal ítéltek oda.
5 hozzászólás