Bojkottal indul az új Országgyűlés, Mihálffy Béla és Szabó Sándor hamarosan esküt tesznek
Leteszik ma esküjüket az áprilisi parlamenti választáson mandátumot szerzett képviselők az Országgyűlésben, így a négy Csongrád-Csanád megyei győztes,
- Szabó Sándor (Csongrád-Csanád megye 1-es választókerület),
- Mihálffy Béla (Csongrád-Csanád megye 2-es választókerület),
- Farkas Sándor (Csongrád-Csanád megye 3-as választókerület),
- és Lázár János (Csongrád-Csanád megye 4-es választókerület) is képviselővé válik, hivatalosan.
A törvényhozás alakuló ülésén az államfő ötödik alkalommal kéri fel kormányalakításra Orbán Viktort, a Fidesz-KDNP listavezetőjét.
Amire még nem volt példa a modernkori magyar politikatörténetben: az ellenzéki pártok közül a Momentum jelezte, hogy bár a párt képviselői elmennek az alakuló ülésre, bojkottálják majd annak érdemi részét.
DÉLELŐTT 11-KOR MOND BESZÉDET ÁDER JÁNOS
A parlament honlapján közzétett napirendi javaslat szerint az ülés 11 órakor a köztársasági elnök köszöntőjével kezdődik, később Áder János felkéri a korelnököt és a korjegyzőket az ülés vezetésére, majd a megválasztott képviselők döntenek az alakuló ülés napirendjéről. A Ház meghallgatja Téglási András, a Nemzeti Választási Bizottság elnöke és Nagy Attila, a Nemzeti Választási Iroda elnöke beszámolóját az április 3-i országgyűlési választásról.
ÍGY FOG KINÉZNI AZ ORSZÁGGYŰLÉS ÖSSZETÉTELE
A 199 fős parlament összetétele az alábbi lesz:
- a Fidesznek 117,
- a KDNP-nek 18,
- a Demokratikus Koalíciónak 15,
- a Jobbiknak, a Momentumnak és az MSZP-nek 10-10-10,
- a Mi Hazánknak és a Párbeszédnek 6-6,
- az LMP-nek 5 képviselője lesz.
- Egy mandátumhoz jutott a Magyarországi Németek Országos Önkormányzata és egy képviselő várhatóan függetlenként dolgozik majd.
EGY SŰRŰ NAP A PARLAMENTBEN
A mandátumvizsgálatot és a mandátumigazolást követően az országgyűlési képviselők és a nemzetiségi képviselő esküt tesz, ezt követően bejelentik az új Országgyűlés megalakulását és a 2018-ban létrejött kormány megbízatásának megszűnését. Ez a kabinet ügyvezető kormányként dolgozik tovább az új megalakulásáig.
Az államfő az ülésen javaslatot tesz a miniszterelnök személyére. Áder János pénteken Orbán Viktort, a választáson győztes Fidesz-KDNP-pártszövetség listavezetőjét kérte fel az új kormány megalakítására.
Ami még történni fog ma, az MTI összesítése alapján:
- Az esküokmányok ellenőrzése után a parlament vita nélkül határoz a választási beszámolókról, majd a korelnök bejelenti a képviselőcsoportok megalakulását.
- Titkos szavazással megválasztják az Országgyűlés elnökét, majd nyílt voksoláson döntenek az alelnökökről és a jegyzőkről.
- Mivel a pártok között nem született megállapodás a parlament alakuló ülésével kapcsolatban, az Országgyűlésről szóló törvény alapján ilyen esetben a legnagyobb létszámú frakció vezetője jogosult a házelnök személyére javaslatot tenni. A Fidesz-frakció csütörtökön közölte, ismét Kövér Lászlót jelöli házelnöknek.
- A pártok közötti megállapodás hiányában az új házelnök egyik első feladata lesz – az egyes indítványok mérlegelését követően – javaslatot tenni az alelnökök és jegyzők személyére.
- A frakcióvezetők nevének bejelentésével, valamint a házelnök és az alelnökök megválasztásával megalakul a Házbizottság is.
- Az Országgyűlés elnökének javaslatára a képviselők nyílt szavazáson megválasztják a háznagyot.
- Az alakuló ülés utolsó feladata az Országgyűlés bizottságainak létrehozásáról, tisztségviselőinek és tagjainak megválasztásáról szóló országgyűlési határozat elfogadása lesz.
- Az állandó bizottságok számára, elnevezésére, feladatkörére, képviselőcsoporthoz tartozó és független képviselő tagjainak számára megállapodás hiányában – a képviselőcsoport-vezetők indítványaira figyelemmel – a házelnök tesz javaslatot az Országgyűlésnek.
5 hozzászólás