Közélet

Járóbetegből váró beteg lett a magyar: van olyan szakterület, ahol 54 nap az átlagos várakozási idő

Járóbetegből váró beteg lett a magyar – írja a 24.hu, a cikk szerint az előjegyzési időszak szakterülettől függően változó, 3-tól akár 68 napig is terjedhet. Idén legalább 150 esetben kellett beavatkozni, mert egy egészségügyi szolgáltató nem tudta ellátni betegeit.

A Medicina 2000 Magyar Járóbeteg Szakellátási Szövetség elnöke az InfoRádióban beszélt idei felmérésük eredményéről. Pásztélyi Zsolt azt mondta, a felmérést 2016 óta egy-két évente végzik el, de a koronavírus-járvány miatt két év kimaradt. Kiderült, a pandémia alatt az összesített átlagos várakozási idő nőtt, az 2016-ban 20 nap volt, 2022-re viszont elérte a 30 napot.

A diabetológiában és az angiológiában a legkedvezőtlenebb a helyzet. Előbbinél 12,5 napos romlást mértek, amivel 45 napra ugrott az átlagos várakozási idő, ami az utóbbinál 11,5 nappal nőtt,  elérve az átlagosan majd 54 napot.

Pásztélyi Zsolt kiemelte, a pandémia eltolta az ellátásokat, számos háziorvos kevésbé ért rá, az ottani kontrollok sokszor „felcsúsztak” a járóbeteg-szakellátásba, ahol most 2019-hez képest összességében négynapos emelkedés látható.

A szakember jelezte, a betegfogadási idők változását monitorozni kell, ha szükséges, finanszírozási eszközökkel beavatkozni a fekvőbeteg-ellátásban már sikerrel alkalmazott technikákkal, például a háziorvosi gyógyszerfelírási jogosítványok kiterjesztésével a nagy terhelés alatt lévő szakmákban.

Kapcsolódó cikkek

Egy hozzászólás

  1. Visszajelzés: mancave
'Fel a tetejéhez' gomb