Virág Barnabás szerint a magyar gazdaság technikai recesszióban van, viszont fordulat körvonalazódik az élelmiszerpiacon

Láthatóak a fordulat jelei, azonban nem elég egy-két hónap pozitív elmozdulása – erről beszélt Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a monetáris tanács mai kamatdöntését követően. Hangsúlyozta, hogy továbbra is szükség van a monetáris szigorra, emiatt a kötelező tartalékrátát április elsejével 5 százalékról 10 százalékra emeli a jegybank. Jelenleg a magyar gazdaság technikai recesszióban van, ám az alelnök szerint az éves teljesítmény pozitív előjelű lehet – írja a VG.
Az infláció decemberben 24,5 százalék volt, az emelkedést teljes mértékben az üzemanyagársapka decemberi kivezetése okozta – kezdte a háttérbeszélgetést Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke a monetáris tanács idei első kamatdöntő ülését követően, miután változatlanul 13 százalékon hagyta az alapkamatot. A szakember szerint a dezinflációs hatások a következő hónapokban erősödnek.
AZ ÉLELMISZERPIACON A TAVASZI HÓNAPOKBAN KÖRVONALAZÓDIK A FORDULAT
Az élelmiszerpiacon a tavaszi hónapokban körvanalazódik a fordulat. Ezek döntően külső hatások eredménye, de a szűkülő belső kereslet is egyre jobban megjelenik az árakban. “Üdvözöljük, hogy a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálódik” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy az MNB szorosan együttműködik a hivatallal. A monetáris tanács továbbra is türelmes megközelítésre törekszik a kamatpolitikában. Tovább szigorítják a kötelező tartalékeszköz likviditását azzal, hogy a kötelező tartalékrátát 5 százalékról 10 százalékra emeli, amit április elsejével hajt végre, de a rugalmasságot is meghagyja. Továbbra is a kulcs, hogy a monetáris transzmisszió minél hatékonyabban működjön. Arról is döntöttek, hogy az MNB a következő hónapokban is biztosítja az energiapiachoz szükséges devizalikviditási igényt.
TECHNIKAI RECESSZIÓ VAN MAGYARORSZÁGON
“Technikai recesszió az, amit megfigyelhetünk a magyar gazdaságban” – mondta, hozzátéve, hogy ezzel együtt az éves növekedés pozitív tartományban maradhat. A munkaerőpiac továbbra is feszes Virág Barnabás szerint. A kiskereskedelmi forgalom viszont szűkül, ami az árazási döntésekre egyre nagyobb hatással lesz, ezt mutatják az árazási várakozások. Bár magas szinten állnak, az elmúlt hetekben csökkentek az őszi csúcsokat követően.