Szegedi Arcok

Az év egyik legfontosabb tudományos eseménye kezdődött el az ELI ALPS-ban Szegeden

A világ 23 országából egyetemisták és doktorandusz-hallgatók mellett a lézerfizika elismert szakemberei érkeztek Szegedre, hogy e különleges tudományterület legújabb eredményeiről beszéljenek az ELI péntekig tartó Nyári Iskoláján. A rekordlétszámú eseményre idén mintegy százhatvan vendég látogatott el – tudtuk meg az intézménytől.

Az ELISS-t (Extreme Light Infrastructure Summer School) minden évben felváltva rendezik meg az ELI létesítmények. Tavaly a Prága közelében működő ELI Beamlines-ban találkoztak az érdeklődők, idén – az immáron kilencedik alkalommal megrendezett eseménynek – a szegedi ELI ALPS a házigazdája. Az ELI Nyári Iskola célja átfogó ismereteket nyújtani a fiatal tudós generáció számára egyebek mellett az intenzív lézerimpulzusokról és a lézerek által meghajtott részecske- és sugárforrásokról, illetve azok alkalmazási lehetőségeiről.

BEPILLANTHATNAK AZ ELI ALPS LABORATÓRIUMÁBAN FOLYÓ MUNKÁBA

Az egyhetes program során a résztvevők megannyi tudományos érdekességet felvonultató előadást hallgathatnak meg, informálódhatnak a világelső lézeres berendezésekről, illetve bepillanthatnak az ELI ALPS laboratóriumaiban folyó munkába. A szegedi rendezvényre Bulgáriából, Izraelből, Litvániából, Lengyelországból, Németországból, Romániából, Franciaországból, Olaszországból, Görögországból, Nagy-Britanniából, az Egyesült Államokból, Beninből, Indiából, Kanadából, Pakisztánból és Ukrajnából is érkeztek érdeklődők. Az előadók között van Andrew Harrison, az ELI ERIC tudományos igazgatója, Varjú Katalin, a szegedi lézeres kutatóintézet tudományos igazgatója, Victor Malka, a bukaresti ELI NP (Nuclear Physics) tudományos igazgatója, a prágai létesítmény, az ELI Beamlines képviseletében pedig Jakob Andreasson osztályvezető ad elő.

AZ EGYIK KUTATÁSI FÓKUSZTERÜLET NOBEL-DÍJAT HOZOTT

A szegedi helyszín különlegessége, hogy tavaly Pierre Agostini, Krausz Ferenc és Anne L’Huillier olyan kísérleti módszerekért kapott fizikai Nobel-díjat, amelyek attoszekundumos fényimpulzusokat hoznak létre az anyagban lévő elektronok dinamikájának tanulmányozására. A szegedi ELI ALPS egyik kutatási fókuszterülete éppen az attoszekundumos fizika, amellyel közelebbről a program kínálta gyakorlati foglakozások alkalmával ismerkedhetnek meg a résztvevők.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb