Kikapcs

Kiállítás nyílt a Tiszatáj című folyóirat emblematikus szerkesztője, Szeged díszpolgárának kilencvenedik születésnapja alkalmából a TIK-ben

A magyar irodalmi élet kiemelkedő személyisége, Ilia Mihály kilencvenedik születésnapja alkalmából nyílt kiállítás szerdán a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) Klebelsberg Könyvtárában.

SZEPTEMBER 29-ÉN TÖLTI BE A 90. ÉLETÉVÉT

Nagy Gyula, a könyvtár főigazgatója a megnyitón elmondta, Ilia Mihály, a magyar irodalmi, kulturális és szellemi élet kivételes és kiemelkedő személyisége, címzetes egyetemi tanár, a Tiszatáj című folyóirat emblematikus szerkesztője, Szeged díszpolgára és számtalan más kitüntető cím birtokosa szeptember 29-én, Mihály napján tölti be kilencvenedik életévét. A főigazgató úgy fogalmazott, Ilia Mihály “hosszú évtizedek óta a magyar irodalmi élet egyik gravitációs pontja”. Megszámlálhatatlan tanítványt indított el pályáján, írók, irodalomtörténészek, kritikusok, szerkesztők és tanárok sokaságának segítette és segíti munkáját.

AZ EGYETEMI KÖNYVTÁR LEGRÉGEBBI AKTÍV OLVASÓJA

Már hallgató korától, az 1950-es évektől az egyetemi könyvtár rendszeres látogatója és adományozója, jelenleg a legrégebbi aktív olvasója. Az intézmény vezetése a 2005-ben alapított a Könyvtár örökös tagja címet első ízben neki ítélte oda, elismerve ezzel a könyvtárhoz való hűségét és adományozói viszonyát. Ilia Mihály az elmúlt évtizedekben mintegy 1400 könyvet ajándékozott az SZTE Klebelsberg Könyvtárának. Ezen könyveket Ilia Mihály-gyűjtemény néven tartja nyilván a katalógus. Köztük van mintegy százhetven olyan kötet, amelyet írók, költők és irodalomtudósok neki dedikáltak.

SZÁMOS DEDIKÁLT KÖTETET MUTATNAK BE

Az október 2-ig látható tárlat az Ilia Mihálynak dedikált és az egyetemi könyvtárban elhelyezett könyvekből mutat be válogatást, de több olyan dedikált kötet is látható, amelyet az irodalomtörténész a tárlatra kölcsönzött. A kiállításon külön tárolókban mutatják be az Ilia Mihály évfordulós ünnepeinek tiszteletére kiadott műveket, a szegedi, magyarországi, vajdasági, erdélyi és emigráns szerzők, illetve irodalomtörténészek által számára dedikált köteteket. Láthatóak többek között Pilinszky János, Esterházy Péter, Illyés Gyula, Kányádi Sándor, Baka István, Borbándi Gyula és Kántor Péter könyvei, bennük Ilia Mihálynak írt személyre szóló sorokkal.

VIRTUÁLIS TÁRLAT IS RÉSZÉT KÉPEZI A KIÁLLÍTÁSNAK

A kiállítás olyan fotókkal is kiegészül, amelyek az irodalmárt valamilyen, a könyvtárhoz kötődő eseményen örökítik meg. A kiállítás része az a virtuális tárlat is, amelyen a Tiszatáj című folyóirat a könyvtár által digitalizált valamennyi száma olvasható.

Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk!

App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ

Kövess a Szeged365 TikTok, Facebook és Instagram oldalakon is!

Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!

Forrás: MTI

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb