„Adjál neki egy puszit. Puszild meg a f@st” – alázták és meg is pofozták az ápoltat a Csongrád-Csanád vármegyei kastélyotthonban, mégsem kell büntetéstől tartania a tettesnek
Tavaly év elején írtuk meg, hogy több olyan videó is napvilágot látott, amiken ápoltakat aláz meg egy gondozó a Csongrád-Csanád vármegyei Nagymágocson működő szociális otthonban. Akkor nyomozásba kezdett a rendőrség, most pedig újabb hírek érkeztek: a tettes ápoló mindent bevallott, mindent elismert, mégsem kell büntetéstől tartania. Az Átlátszó azt írja, hogy a férfi az igazgatónő rokona, amit a fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság is elismert.
MEGPOFOZTÁK ÉS MEGALÁZTÁK A SÉRÜLT FÉRFIT
Az épületet egyébként 1897-ben a Károlyi család építtette, 1954 óta működik szociális otthonként, a Csongrád-Csanád vármegyei intézménynek a Szociális és Gyermekvédelmi Főigazgatóság a fenntartója. A kastélyotthonból tavaly került ki több videó, egyiken egy gondozott megalázása látható: egy láthatóan értelmileg sérült férfit valaki többször megpofozott, majd azt kérdezgette tőle, hogy hőbörög-e még.
Olyan felvétel is volt, ahol az ápoltat az ápolók labdával dobálták fejbe. „Mondd már meg, mi van azon a képen?” – ez már egy másik videó. A gondozott itt egy párnahuzatra hasonlító szövetet tart a kezében. Láthatóan ő is zavarodott, beszéde sem tiszta. A kamerát kezelő férfi többször kérdezi, mi az, a válasz viszont érthetetlen, ám ezen már nevetnek – de nem a gondozott, hanem az ápolók. „Adjál neki egy puszit. Puszild meg a fost” – biztatta a férfi a gondozottat, miközben mindent videóra vett.
Mindezek után a rendőrség januárban azt írta, hogy egy személy ellen közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntette miatt indult eljárás.
FELMENTETTÉK AZ ÁPOLÓT, KIDERÜLT, HOGY ROKON
A kastélyotthonban tapasztalt állapotokról Lőcsei Lajos, a Momentum parlamenti képviselője még júliusban kért tájékoztatást a fenntartó Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóságtól, választ szeptemberben kapott. Ebben az áll, hogy 2021 augusztusában tudta meg az intézményvezető, hogy az ápoló bentlakót bántalmazott. A gondozót az intézmény közlése szerint azonnal felmentették, a videó alapján pontosan tudták, kiről van szó. Azt is írták, hogy a dolgozó 2016 márciusában kezdett el dolgozni a Gesztenyeliget Integrált Szociális Intézmény Csongrád-Csanád Vármegye Derekegyházi Ápoló Otthonában, mint segédápoló. A képviselő kérdésére kifejtették, hogy „igazgató asszony körülbelül 10 éve ismeri a volt dolgozót. A baráti kapcsolatra tekintettel a volt dolgozó és annak felesége felkérte a keresztszülőségre igazgató asszony férjét 2018. május hónapban”. Vagyis az ápoltat bántalmazó gondozó és az igazgató asszony kvázi rokonok.
MEGSZÜNTETTÉK AZ ELJÁRÁST
Közben az ügyészség is válaszolt a lapnak, amiben azt írták, hogy: „a közfeladatot ellátó személy eljárásában elkövetett bántalmazás bűntette miatt indult eljárást a Szentesi Járási Ügyészség a 2023. december 21. napján kelt határozatával elévülés okából megszüntette.” Szanka Ferenc ügyész azt is közölte, hogy „a nyomozás 6 esetben állapított meg az eljárás során gyanúsítottként kihallgatott ápoló részéről bántalmazó vagy megalázó bánásmódot ugyanazon gondozottal szemben. A széles körben, minden lehetséges részletre kiterjedő nyomozás során azonban nem volt kétséget kizáróan megállapítható a bűncselekmények elkövetésének időpontja, és így nem volt cáfolható a gyanúsított azon vallomása sem, mely szerint azokat 2016 júniusában, vagyis az eljárás 2021. augusztusi megindítását megelőző 5 éven túl követte el. A törvény szerint az eljárás alapjául szolgáló bűncselekmény büntethetősége 5 év elteltével elévül”.
NEM JÁRTAK SIKERREL
A bántalmazás három hónappal azután történt, hogy a férfi az intézményben kezdett dolgozni, majd a felvételt több mint 5 évig gondosan dugdosta. Az Átlátszó információi szerint a szakértők nem tudtak időpontra utaló nyomokat találni a videóban, a rendőrök azokat a helyiségeket is megnézték, ahol a videót felvették, ellenőrizték a beosztásokat, valamint minden olyan részletet, ami alapján a felvételkészítés időpontja kiderülhetne, de nem jártak sikerrel. Így az ügyészségnek nem marad más választása, mint az ügyet vádemelés nélkül ejteni.