Kikapcs

Erdélyből Csongrád-Csanád vármegyébe: Üllésre jön a Szászcsávási Zenekar, egy csodás fotókiállítást is láthatunk róluk

Csongrád-Csanád vármegyébe jön a Szászcsávási Zenekar. Mint megtudtuk, Oláh Tamás fotókiállítása érkezik Csongrád-Csanád vármegyébe, a megnyitó Üllésen lesz, amelyre meghívott vendégként a szászcsávási muzsikusok is eljönnek, valamint a Trimba zenekar is jelen lesz, hogy élő zenével varázsolják el az esten résztvevőket.

November 23-án az Üllési Pusztaszínház ad otthont az eseménynek, az est programja pedig egy közvetlen beszélgetéssel kezdődik majd, ahol megismerkedhetünk Oláh Tamás fotográfus szívügyeivel és inspirációival. A kiállítás képei különleges betekintést nyújtanak Tamás szászcsávási muzsikusokról szóló projektjébe, melyben a legendás, idős zenészek mellett megjelennek a kultúrát tovább örökítő fiatalabb generációk is.

A CIGÁNYSORTÓL A BUDAPESTI TÁNCHÁZAKIG

Mint kiderült, a fotók helyszíne szintén változatos, az erdélyi falu cigánysorától egészen a budapesti táncházakig utazhatunk a képeket nézegetve, felfedezve a szászcsávási zene és tánc gyökereit, és a városokban virágzó táncházmozgalommal való szoros kapcsolatukat. A fiatal fotográfus egyik képét már sokan láthatták a budapesti Hagyományok Házában, Szarka Klára kurátor és fotótörténész által rendezett Pixel és Folklór csoportos kiállításán. Most azonban elérkezett az idő, hogy saját kiállítást rendezzen, hiszen Németh Tímeával, a Szászcsávási Zenekar menedzserével egy éven át követték a muzsikusokat táncházakban és falusi hagyományos ünnepeiken. A műhelybeszélgetést követően fellép az erdélyi Szászcsávási Zenekar. Utána az üllési Trimba zenekartól más tájegységek zenéit is lehet kérni, így vegyes táncházzal zárják az estet.

EGY KICSI FALUBÓL A HÍRNÉVIG

Szászcsávás egy kis magyar falu Erdély szívében, Maros megyében. A huszadik század elején cigányzenészeket telepítettek ebbe a viszonylag gazdag faluba, ami egyébként a többszólamú egyházi énekéről is híres. Szászcsáváson több zenekar működött, de a Jámbor István “Dumnezeu”, id. Csányi Sándor “Cilika”, Mezei Ferenc “Csángáló”, Mezei Matyi formáció vált igazán híressé. A zenészek a világ számos országában koncerteztek már: Szlovákiában, Szlovéniában, Németországban, Svájcban, Hollandiában, Belgiumban, az Egyesült Államokban és Japánban. Portréfilm is készült a zenekarról, melyet a 2003-as filmszemlén mutattak be A Szászcsávási Banda címmel.

A régi zenekar prímásai közül már csak Csányi Sándor muzsikál. Ő a zenekaruk vezéralakja. Egyik fia ifj. Mezei Sándor a második prímás, kisebbik fia Mezei Alin az állandó brácsás. Csányi Sándor unokái is egyre jobban zenélnek. Gyakran Alin fiát viszik magukkal bőgőzni. Akik ezen az estén elhozzák nekünk Szászcsávást a Pusztába:

  • Csányi Sándor “Sanyi bácsi”
  • Mezei Sándor “Sanyika”
  • Mezei Alin
  • Lakatos Calin
  • Mezei Pál, “Pali bácsi”

További részletek az eseményről itt.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb