Sziijártó Péter: előkészítik a nagy közúti határátkelőhely építését Röszkénél, bevonnák a kínaiakat is a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezeték kivitelezésébe
Magyarország már a kínai befektetések első számú célpontjává vált Európában, így tavaly a kelet-ázsiai országból a kontinensre irányuló beruházások 44 százaléka hazánkba érkezett – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Pekingben, ahol szót ejtett az új röszkei határákelőhelyről, valamint a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezeték építéséről is. Bevonná Kínát ebbe a projektbe is.
A minisztérium közleménye szerint Szijjártó Péter a kínai kollégájával, Vang Jivel folytatott egyeztetését követően beszélt, mint kiemelte, ez volt a huszonegyedik személyes találkozójuk, ami mutatja, hogy a két ország mekkora jelentőséget tulajdonít a kétoldalú kapcsolatoknak.
FOLYTATÓDIK AZ EGYÜTTMŰKÖDÉS
“A kínai és a magyar kormány is egyformaképpen fontosnak tartja ezen együttműködés fejlesztését (..) Magyarország már eddig is nagyon sokat profitált ebből az együttműködésből, és jó hír az, hogy a kínai kormány a jövőben is fenn kívánja tartani az együttműködést és annak magas színvonalát” – mondta.mÜdvözölte a két ország között létrejött átfogó stratégiai partnerséget, amelynek eredményeit szerinte napi szinten tapasztalni. “Jelenleg Magyarország az Európába irányuló kínai beruházások első számú célpontja. A tavalyi évben az Európába irányuló kínai beruházások 44 százaléka Magyarországra érkezett” – húzta alá.
A KÍNAI VÁLLALATOK JÓL ÉRZIK MAGUKAT MAGYARORSZÁGON
Szijjártó arra is kitért, hogy a hivatali partnere szerint a kínai vállalatok jól érzik magukat Magyarországon, annak köszönhetően, hogy hazánk a gazdasági semlegesség stratégiáját követve mind a keleti, mind a nyugati beruházásoknak otthont biztosít. Tudatta, hogy jelenleg több mint 4000 milliárd forintnyi értékben zajlanak nagy kínai beruházások Magyarországon, amelyek munkahelyek tízezreit hozzák létre, s biztosítják a következő évek gazdasági növekedésének alapját.
LÉGIKÖZLEKEDÉS A KÉT ORSZÁG KÖZÖTT
Szijjártó Péter tájékoztatása szerint megkezdik a tárgyalásokat a légiközlekedési együttműködés módosításáról, amellyel azt célozzák, hogy tovább növeljék a kínai nagyvárosok és Budapest között közlekedő járatok számát a jelenlegi heti huszonegyről. Emellett a felsőoktatási együttműködést is szorosabbra fűzik azáltal, hogy immár a hatodik Konfuciusz Intézetet is létre fogják hozni Magyarországon, ezúttal a Győri Egyetemen.
A LEGMODERNEBB HATÁRÁKELŐ LESZ RÖSZKÉNÉL
“Hasonlóképp, folytatjuk a háromoldalú magyar-kínai-szerb együttműködést. Ugye a Budapest-Belgrád vasútvonal építése sikertörténet. Erre alapozván egy nagy közúti határátkelőhely építését készítjük elő Magyarország és Szerbia határán, a röszkei térségben, amely szándékaink szerint Európa legnagyobb és legmodernebb határátkelője lehet. Valamint a Magyarországot Szerbiával összekötő kőolajvezeték építését is háromoldalú lapon lenne a legjobb végrehajtani” – tudatta.
TÁRGYALNÁNAK A BEVETETT VÁMOKRÓL
A miniszter arról számolt be, hogy a józan ész alapjára kell helyezni az Európai Unió és Kína kapcsolatát is. Ennek kapcsán bírálta a kínai elektromos autóiparral szemben bevezetett vámokat, ami Szegedet is érinti a BYD által, mondván, hogy azok veszélyesek az európai versenyképességre és gazdaságra nézve. “Kínai külügyminiszter kollégám világosan elmondta, hogy ők a tárgyalások hívei, tehát a tárgyalásokkal szeretnék jobbá, hatékonyabbá tenni az európai-kínai együttműködést. Én azt gondolom, az Európai Unió nem térhet ki ezen tárgyalások elől” – vélekedett.
Forrás: MTI