Smart Szeged

Ez igen: új robotsebészeti eljárást teszteltek az SZTE klinikáján

A Szegedi Tudományegyetem újabb mérföldkőhöz érkezett: a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ Traumatológiai és Ortopédiai Klinikáján egy új, precíziós robotsebészeti rendszert teszteltek, amely a térdprotézis-műtétek pontosságát és biztonságát forradalmasíthatja. Az innovatív technológia nemcsak a betegellátást, hanem a sebészképzést is új alapokra helyezheti, erősítve az egyetem nemzetközi hírnevét.

Mint az egyetem honlapjáról kiderült, az új robotsebészeti technológia első tesztjét decemberben végezték el az SZTE Traumatológiai és Ortopédiai Klinikáján. A műtét során a rendszer pontosságát és megbízhatóságát vizsgálták, amely ígéretes eredményeket mutatott a térdprotézis-beültetések terén.

RENDKÍVÜL SOK BETEG PROBLÉMÁJÁNAK MEGOLDÁSÁT KELL ÁTGONDOLNIUK

Az SZTE kiemelte, ez különösen fontos, hiszen július 1-jétől a mozgásszervi szakmák, vagyis a traumatológia és az ortopédia Traumatológiai és Ortopédiai Klinika néven egyesült. A részleg magában foglalja a szentesi ellátást is, amely szintén az egyetemhez tartozik. Így rendkívül sok beteg problémájának megoldását kell közösen átgondolniuk a szakembereknek, az új technológiák hatalmas segítséget jelenthetnek ebben.

TÉRKÉPET KÉSZÍTENEK

Azt is hozzátették, hogy a robotika több változata is létezik. Az egyik, amit decemberben alkalmaztak elsőként a szegedi klinikán, egy olyan rendszer, ahol az eszközt a sebész mozgatja, de a robottechnológia biztosítja, hogy az eszköz csak a megadott területen belül működjön. „Ez a rendszer először elkészít egy térképet a műtét előtt, például a térdízületről, majd a sebész kezében lévő eszközt az infravörös kamerák folyamatosan figyelik. Az eszköz pontosan követi a térképet, és a rendszer nem engedi, hogy a sebész véletlenül túllépje a meghatározott határokat. Így ez a technológia sokkal pontosabbá teszi a munkát, mint amit pusztán az emberi kéz elérhetne” – részletezte az innovatív eljárást Dr. Varga Endre traumatológus, a Szegedi Tudományegyetem professzora.

MODERN ROBOTRENDSZERT SZERETNÉNEK

A tervek szerint az egyetem és a magánellátók együttműködéséből remélhetőleg sikerül majd beszerezniük egy modern robotrendszert. „Jelenleg a tesztelési fázis zajlik, többféle rendszert is kipróbálunk, hogy a legmegfelelőbbet választhassuk ki. Ennek részeként december 16-án egy ilyen rendszer próbája történt meg, amelyhez Budapestről érkezett segítség. Dr. Bejek Zoltán ortopéd szakorvos segítette Dr. Sohár Gellértet, az SZTE Ortopédiai Klinika docensét a műtét elvégzésében. Az eseményt élőben közvetítettük zártláncú televízión keresztül, így többen is figyelemmel kísérhették a műtétet, és lehetőségük volt kérdéseket feltenni. Ez egy igazi együttgondolkodás volt” – idézte fel a professzor.

A tesztelt rendszer nemcsak a protézis pontosabb behelyezésére alkalmas, hanem a térdízület nyomásviszonyait is képes pontosabban vizsgálni.

Ez különösen fontos, hiszen a statisztikák szerint a térdprotézis-műtétek utáni elégedettség világszerte körülbelül 80 százalékos, ami azt jelenti, hogy a betegek 20 százalékának még mindig vannak problémái a beavatkozás után. Ezek a problémák nemcsak a protézis pontatlan behelyezéséből adódhatnak, hanem gyakran a térd körüli lágyrészek feszessége nem megfelelő. A modern robotsebészeti eljárások képesek ezt a lágyrész balanszt is alaposabban vizsgálni, és ennek megfelelően optimalizálni a protézis behelyezését. Ez reményt ad arra, hogy a jelenlegi 20 százalékos elégedetlenségi arány csökkenjen. „Az eddigi tapasztalatok azt mutatják, hogy az anatómiai pozíció tökéletesítése önmagában nem elegendő a teljes sikerhez, ezért is haladunk a robotika irányába” – folytatta a professzor.

REMEK LEHETŐSÉG VOLT A PRÓBA

Dr. Varga Endre kihangsúlyozta azt is, ez a próba remek lehetőség volt a tapasztalatok gyűjtésére, amelyek alapján a jövőben dönthetnek a robotrendszer beszerzéséről. Dr. Varga Endre elmondta, ha sikerül a szükséges forrásokat előteremteni, az egyetem nyitott lenne egy ilyen rendszer bevezetésére. Ez nemcsak az ellátás minőségét javítaná, hanem az országban is úttörő lépés lenne, hiszen Magyarországon állami egészségügyi rendszerben még nem működik ilyen technológia, s ha sikerül, az SZTE klinikája lenne az első, ahol bevezetnék.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb