Nem indul felhőtlenül a 2025-ös év a kórházaknál: a Szegedi Tudományegyetem is több mint 10 milliárd forint adósságot görget maga előtt
Több mint 25 éve nem tudnak a kórházak kikeveredni az adósságspirálból, és a 2025-ös évet is több mint 127 milliárd forint tartozással indítják – mondta az Economxnak Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára. Mint kiderült, a Szegedi Tudományegyetem is tetemes, több mint 10 milliárd forintnyi összeget görget maga előtt.
A Magyar Államkincstár (MÁK) december 23-án megjelent adósság-adatai szerint a kórházak és a hozzájuk tartozó járóbeteg-ellátók 94,3 milliárd forint adósságot tolnak maguk előtt. A négy orvosi egyetemi központnak és az egyházi fenntartású intézményeknek nem kell a Magyar Államkincstár felé adatot szolgáltatni, így jön ki a 127 milliárd forintos tartozás – mondta a szakmai szövetség főtitkára a lapnak pénteken.
10 MILLIÁRDOS ADÓSSÁGA VAN SZEGEDNEK
A részletes adatokból az látszik, hogy mivel a konszolidációs összegek utalványozásának határideje 2024. november 30-a volt, több intézmény már előbb megkapta a pluszforrást, és ugyan novemberben utaltak egyes beszállítóknak, de még így is a 2024-es évet 100 milliárd fölötti adóssággal zárták. Durva adósságspirálban vannak a lap szerint az egyetemek is:
- a Semmelweis Egyetem 2,2 milliárd forintot;
- a Debreceni Egyetem: 9,7 milliárd forintot;
- a Pécsi Tudományegyetem: 10,7 milliárd forintot;
- a Szegedi Tudományegyetem: 10,9 milliárd forint adósságot görget maga előtt.
BIZAKODÁS VAN
December közepén hívta fel a három legnagyobb orvostechnikai beszállító a kormány figyelmét arra, hogy kritikussá vált a helyzet, a kórházak eladósodása nem ágazati, hanem összkormányzati kérdés, így annak megoldása nem a szakminisztérium, hanem a kormány kezében van.
“Gyakorlatilag ott tartunk, hogy kivéreztetik a kórházi beszállítókat” – mondta akkor Rádai Tamás, az Egészségügyi Technológia és Orvostechnikai Szállítók Egyesületének (ETOSZ) igazgatója, azon a sajtótájékoztatón, amin az Orvostechnikai Szövetség (OSZ) részéről Rásky László főtitkár, és Tóth Zsolt, a Magyar Medikai Gyártók és Szolgáltatók Akkreditált Innovációs Klaszterének (MEDIKLASZTER) főtitkára is részt vett. Most Rásky László azt mondta a lapnak, hogy bizakodó az idei évvel kapcsolatban, mert a költségvetésben szereplő 150 milliárd forintos pluszforrás mellett van egy ígéret arra, hogy az eddig felgyülemlett adósságokat év elején rendezik, amire 110 milliárd forintot szán a kormányzat.
A 2025-ös év nagy kérdésre Rásky László szerint egyrészt a bizalom helyreállítása, másrészt az, hogy a kormány tesz-e érdemi lépéseket a hazai orvostechnikai ipar megerősítése érdekében.
NEM 2025 LESZ A KITÖRÉS ÉVE AZ EGÉSZSÉGÜGYBEN
A lap szerint habár vannak szolid bizakodásra okot adó fejlemények, a cégek továbbra is rendkívül óvatosak. A beszállítókat nemcsak az adóssághelyzet, hanem a közbeszerzések egyes negatív elemei, a technológia-befogadások nehézségei, a magyar gyártókat pedig az MDR-rendelet, vagyis az orvostechnikai eszközökre vonatkozó uniós szabályozás is rendkívüli feladatok és nehézségek elé állítja, fogalmazott a főtitkár. Rásky László összességében úgy véli, hogy nem 2025 lesz a kitörés éve az egészségügyben. Ha sikerül némileg könnyíteni a cégek helyzetén – például a finanszírozás tényleges javításával – már az is nagy eredménynek számítana.