Ránk veri a MOHU a teljes közüzemi díjat, ha használaton kívül van az ingatlan, de nem teljesen nullás a fogyasztásunk? Mutatjuk, mit mondanak!
“Arra szeretném felhívni a szegedi polgártársaim figyelmét, hogy a MOHU új eljárásrendet alkalmaz a hulladékszállítás szüneteltetésével kapcsolatosan. Akinek használaton kívüli ingatlanja van (pl. kiskertje) és kérte a szolgáltatás szünetelését, annak kötelessége a szünetelés lejártát követő 30 napon belül hivatalos dokumentummal igazolni, hogy tényleg használaton kívül volt az ingatlan. Közüzemi számlákat fogadnak el nullás fogyasztással. Különben ráverik az ingatlan tulajdonosára a teljes közüzemi díjat a szünetelés idejére” – írta észrevételét szerkesztőségünknek Anikó olvasónk. Természetesen rákérdeztünk a MOHU-nál, hogy ez pontosan hogyan is működik, mint írták, a fogyasztásmérővel vagy számlával igazolt, csekély mértékű közüzemi fogyasztást is elfogadják a szüneteltetés alátámasztására, nem kell teljesen nullás számlával igazolni.
HŰTŐSZEKRÉNY, KAMERA ÉS LOCSOLÁS – NEM LESZ NULLÁS SZÁMLA
Pár nappal ezelőtt keresett fel bennünket olvasónk azzal, hogy csak nullás számlát fogadnak el a MOHU-nál abban az esetben, ha valaki szüneteltetné a szolgáltatást, egyébként a “ráverik az ingatlan tulajdonosára a teljes közüzemi díjat a szünetelés idejére”. Olvasónk szerint ez a probléma éppen most aktuális, mert sokaknak december 31-gyel jár le a szünetelés, “mint például nekem is, és értesítést én legalábbis nem kaptam a változásról. Más ügy kapcsán derült fény arra, hogy létezik ez a dokumentum. Azért problémás ez az eljárásrend, mert az adott ingatlanon lehet állandó jellegű elektromos fogyasztó, pl. hűtőszekrény, kamera, stb., ami miatt sosem lesz nullás a számla, akkor sem, ha használaton kívül van az ingatlan. Vagy ha valaki csak locsolni jár ki nyáron” – véli olvasónk.
TELJES DÍJAT KELL FIZETNI, MÉG AKKOR IS, HA NEM TÖRTÉNT SOHA ÜRÍTÉS?
Olvasónk szerint “továbbá gyanúsan alkotmányellenes az az eljárás, hogy teljes szolgáltatási díjat fizettetnének ki olyan tulajdonosokkal, akiknek nincsen a nevére regisztrált kuka, ürítés soha egyszer sem történt az ingatlanon, tehát egyáltalán nem történik szolgáltatás igénybevétele. Más szolgáltatóknál ilyenkor alapdíjat kell fizetni, ami a normális eljárás lenne” – írta.
EZT MONDJA A MOHU
Természetesen a témában érdeklődtünk a MOHU-nál is, akik válaszukban azt írták, hogy
“a 169/2024 kormányrendelet megjelenését követően a MOHU, a jogszabálynak megfelelően aktualizált Közszolgáltatási résztevékenységre vonatkozó ÁSZF-je 2024. szeptember 1-jével lépett hatályba. A változásról 2024 júliusa folyamán postai levélben vagy elektronikus módon tájékoztattuk ügyfeleinket. A kormányrendelet kimondja: “a szüneteltetésre vonatkozó igényt az ingatlanhasználó a koncessziós társaság részére a szünetelés kívánt kezdő időpontja előtt legalább 30 nappal megelőzően bejelenti a koncessziós társaság ÁSZF-jében meghatározott módon.” Ezen részletszabályok a rendeletet követő aktualizálás óta nem változtak.
A napi gyakorlatban jelenleg is – egyedi elbírálás keretein belül – a fogyasztásmérővel vagy számlával igazolt, csekély mértékű közüzemi fogyasztást is elfogadják kollégáink a szüneteltetés alátámasztására. Ezt az ügyfélszolgálaton kell jelezni.
A MOHU célja, hogy a jogszabályokkal összhangban, az ügyfelek számára könnyen átlátható és kiszámítható szabályrendszer jöjjön létre a szolgáltatás igénybevételére, vagy éppen szüneteltetésére. A bevezetett eljárásrend éppen ezt a célt szolgálja. A változásoktól minden esetben, a hatálybalépést megelőzően tájékoztatjuk ügyfeleinket. Szüneteltető ügyfeleink mértéke összességében alacsony, leginkább üdülőterületekre koncentrálódnak, arányuk 1-3% között mozog” – emelték ki.