Folyamatosan fejlődik Szeged: az ország egyik legmodernebb földtudományi adatelemző bázisává alakult az SZTE GIS-laborja
Az ország egyik legmodernebb földtudományi adatelemző bázisává alakult az SZTE TTIK Földrajz- és Földtudományi Intézetének téradattudományi informatikai rendszere, vagyis a GIS-labor (Geographic Information System). A több mint 13 millió forint saját erőből megvalósított fejlesztésnek köszönhetően a szegedi hallgatók korát megelőző infrastruktúra segítségével ismerkedhetnek meg az adatelemzéssel, és olyan tapasztalatokat szerezhetnek, amelyek a legmodernebb globális kutatásokat támogatják.
HÚSZ DARAB NAGY TELJESÍTMÉNYŰ SZÁMÍTÓGÉPPEL BŐVÜLT AZ EGYETEM
Az egyetem szerkesztőségünknek küldött közleményében kiemelte, hogy húsz darab nagy teljesítményű számítógéppel és a hozzájuk tartozó nagyméretű monitorokkal bővült a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Kar Földrajz- és Földtudományi Intézet oktatási és kutatási infrastruktúrája. Az új beszerzésnek köszönhetően a GIS-labor (téradattudományi informatikai rendszer) becslések szerinti számítási kapacitása körülbelül 16225 TFLOPS, ami egy nagy teljesítményű csúcskategóriás szerverével vetekszik. A fejlesztés lehetővé tette a korábbi 15 gépből álló GIS-labor teljes körű modernizálását egy rendkívül korszerű szintre. Az eredeti laborból kikerülő gépek a fennmaradó öt új beszerzésű eszközzel kiegészülve egy további, általánosabb célú számítógéptermet alkotnak. A fejlesztés teljes egészében egyetemi, kari és intézeti saját forrásból, az oktatási állami támogatás terhére valósult meg, melynek összértéke meghaladja a 13 millió forintot. A beruházás az SZTE Földrajz- és Földtudományi Intézet tudatos, hosszútávú stratégiájának részeként valósult meg, amelyet a tervek szerint továbbiak követnek.
KORUNK KIHÍVÁSAIHOZ ÉS KÖVETELMÉNYEIHEZ IGAZODNAK
“Az új géppark nemcsak a Geoinformatika MSc képzés szempontjából jelentős előrelépés, de a kutatási feladatok támogatásában is új helyzetet teremt. A korunk kihívásaihoz és követelményeihez igazodva a GIS képzésben olyan nagy erőforrásigényű adatgyűjtési és -feldolgozási eljárásokkal is megismerkednek hallgatóink, mint a sztereofotogrammetria, a hiperspektrális távérzékelés, a big data típusú műholdas adatok mesterséges intelligenciával támogatott kiértékelése vagy a speciális, szakági programozás, szoftverfejlesztés. Az újonnan kiépített infrastruktúrával mindezt gördülékenyen, párhuzamos futtatásokkal, a válaszidőket drasztikusan lerövidítve tehetik meg hallgatók, oktatók és kutatók. A nagy számítási kapacitás mellett a feldolgozó szoftverek komplex környezetének (panelek, eszköztárak) megjelenítését és az eredmények kiértékelését a nagyméretű kijelzők is megkönnyítik” – ismertette a beruházás azonnali előnyeit Dr. Tobak Zalán, az SZTE TTIK egyetemi adjunktusa.
ORSZÁGOS SZINTEN IS EGYEDÜLÁLLÓ AZ ÚJ LABOR
A 15 és 20 gépből álló két új labor országos szinten is egyedülálló infrastruktúrát kínál a geoinformatika, földtudomány, földrajz és környezetmérnök képzési területen. “A géppark új oktatási kompetenciákat is megalapoz, így a meteorológus képzés kapcsán a műholdképek és modellproduktumok elemzését, vagy a Környezetmérnök, Földtudomány és Földrajz szakokon a mesterséges intelligencia alapú adatfeldolgozási módszerek elsajátítását. Távlati fejlesztési célként a fejlett hardver megalapozhatja képzéseink megújítását oly módon, hogy azok reflektálni tudjanak az időjárásfüggő megújuló energiák egyre nagyobb kihívásaira, és felkészült szakembereket biztosítsanak az energetika szektor számára is. Így a végzett hallgatók várhatóan nagy anyagi megbecsülés mellett vehetnek részt az éghajlatváltozás megállítását célzó energetikai átmenetben” – mondta el Dr. Gál Tamás, az SZTE Légkör- és Téradattudomány tanszék tanszékvezető egyetemi tanára.
Fotók: SZTE/Kovács-Jerney Ádám