Smart Szeged

80 éve áll a Tisza mélyén egy T-34-es szovjet tank, a Lapos Beach mellett – egy szegedi férfi szeretné kiemelni a mederből

Szívesen kiemelné a Tiszából azt a T-34-es tankot a Szegedi Hadipark vezetője, amely még 1944-ben esett bele a folyóba Szegeden, a Lapos Beach környékén. Az ügyben megszólalt a Honvédelmi Minisztérium (HM) is, akik szerint számos “jogszabályi, szakmai, kegyeleti, biztonsági és tűzszerészeti szempontot kell figyelembe venni” a döntés meghozása előtt. Király Nikolász, a Dorozsmai úton működő katonai múzeum üzemeltetője a kiemelésért annyit kért, hogy a 80 éves roncs Szegeden maradhasson.

1944 végén, a mostani Belvárosi híd mellett felállított pontonhídról – a Lapos Beachtől nem messze – csúszott a folyóba egy T-34 – es szovjet tank, amely a lövegtoronnyal lefelé fúródott a folyómederbe – idézte fel a történteket az Index. A benne ülő katonák életüket vesztették, a jármű pedig immár 80 éve várja sorsát 21 méter mélyen, a meder közepén.

„A Szegedi Haditechnikai Park saját költségén kiemelné a T–34-est, ami a második világháború egyik legnagyobb hatású páncélosa volt. Az összes engedélyt beszereztem, az orosz nagykövetségtől a vízügyig, de nem mertem addig belevágni, amíg írásba nem kapom, hogy a roncs a hadipark tulajdonába kerülhet”

– mondta az Indexnek Király Nikolász, az intézmény vezetője, amelynek kapcsán a lap megkereste a Honvédelmi Minisztériumot. Az utóbbi a válaszában azt közölte, hogy a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum rendelkezésére álló információk alapján a szegedi roncselem búvármerüléssel történő hitelesítése és állapotfelmérése még mindig nem történt meg. Kegyeleti, biztonsági és tűzszerészeti szempontokat is figyelembe kell venni a kiemelés kapcsán – közölték, majd hozzátették, hogy az intézmény szakmai álláspontja, hogy a roncselemeket múzeumi közgyűjteményben kell elhelyezni, mivel azok a kulturális örökség részét képezik.

Az európai jogszabályok szerint ami egy méternél mélyebben van a földben, az az állam tulajdona. Király Nikolász korábban tárgyalt a Magyar Nemzeti Vagyonkezelővel is, ahol nem tiltották meg a harckocsi kiemelését. A szegedi férfi azt szeretné, ha ez a helytörténeti legenda Szegeden maradna, sőt, hozzátette: a Szegedi Hadipark egy jelképes árat is kifizetne a páncélosért.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb