Fontosabb a személyiség, mint a tárgyi tudás? Egyre kevesebb munkahelyen feltétel a diploma
Egyre kevesebb munkahelyen számít alapkövetelménynek vagy feltételnek a diploma megléte. Ez a tendencia pedig évről-évre erősödik: 2023-ban már csak 21,5 százalékban vártak el felsőfokú végzettséget a jelentkezőktől. Ezzel együtt a pályakezdők bérigénye pedig folyamatosan emelkedik.
FONTOS A MOTIVÁLTSÁG ÉS A SZEMÉLYISÉG
Az álláslehetőséget kínáló cégek egyre inkább a jelentkezők személyiségét, motiváltságát, tanulási képességeit, fejlődési hajlandóságát vizsgálják. A gyorsan változó feltételek közepette ezek a legfontosabb tulajdonságok, a készségalapú szemlélet terjedése tehát a munkaerőpiac átalakulásával magyarázható a közlemény szerint – írja az MTI.
NEM VESZTETTE JELENTŐSÉGÉT A DIPLOMA
Hozzátették, hogy bizonyos kompetenciák akár a diploma hiányát is pótolhatják, bár a felsőfokú végzettség azért nem vesztette el a jelentőségét, mert széles látásmódot, fejlett problémamegoldó képességet, tájékozottságot, tanulékonyságot feltételez.
NŐTT A PÁLYAKEZDŐK BÉRIGÉNYE
A jelentkezői adatokból az is kiderül, hogy a pályakezdők bérigénye jelentősen nőtt tavaly: egy év alatt nettó 308 000 forintról 383 000 forintra ugrott, a gazdasági és műszaki egyetemek végzőseinél áltagosan 400 ezer forint körüli. A legalább 10 éves munkatapasztalattal rendelkezők körében is ezek a végzettségek vezetik a listát, átlagosan 675 ezer és 700 ezer forint közötti bérigénnyel keresnek állást.