Egyedülálló orvosetikai képzést kapnak az SZTE hallgatói a szervátültetés terén

Magyarországon máshol nincs a Szegedi Tudományegyetem elméletet a gyakorlattal kombináló orvosetikai képzéséhez hasonló. Dr. Tari Gergely, az SZTE orvosi etika oktatója szerint a szervátültetéssel kapcsolatos hatékonyabb kommunikáció jelentősen javítana a helyzeten, mivel sajnos nincs annyi beültethető szerv, mint amennyire szükség lenne.
Az orvosképzés fontos része az etika oktatása, amely az elmúlt évtizedben a Szegedi Tudományegyetemen fokozatosan fejlődött, és mára országosan is egyedülállóvá vált. A szegedi hallgatók valós tapasztalatokon alapuló, gyakorlatorientált képzés formájában találkoznak például a szervátültetés etikai kérdéseivel.
A SZÍVÁTÜLTETÉS KÉRDÉSE
Az egyik legjelentősebb terület az orvosetika szempontjából a szervátültetés kérdése. Alapvetően kétféle módon érkezhet a segítség a szervekre váró betegek számára: az
- élődonoros felajánlás és
- a halál után a holttestből kioperált, úgynevezett cadaver szervek formájában.
Mindkettőnek pontosan meghatározott folyamata van, de az emberek nagyon keveset tudnak arról, hogy hogyan ajánlhatják fel a szerveiket, vagy hogy mi történik a testükkel a haláluk után. Pedig Magyarországon töredéke áll csak rendelkezésre a beültethető szerveknek ahhoz képest, hogy milyen sokan várnak a sokszor valóban életmentő szervekre.
KEVÉS A BEÜLTETHETŐ SZERV
A Szegedi Tudományegyetemen végezték az első élődonoros veseátültetést Magyarországon, sőt Kelet-Európában, így a transzplantáció etikai kérdései is előtérbe kerültek már a beavatkozások kezdeti fázisában a szegedi klinikán. Bár a transzplantációk száma fokozatosan emelkedik, még mindig töredéke annak, amennyire szükség lenne és ennek egyik oka a kevés beültethető szerv. Az SZTE szervezésében előkészítés alatt áll továbbá egy olyan konferencia, ami az orvosetikai kérdéseket – köztük a transzplantációval kapcsolatos dilemmákat – nem elszigetelten és társadalomtudományi szempontból vizsgálja, hanem a klinikusokkal közösen.
250 HALLGATÓ KAPHAT ALAPÍTVÁNYI ÖSZTÖNDÍJAT
Nemrég beszámoltunk róla, hogy 250 önköltséges képzésre felvételt nyert, nappali tagozatos hallgató kapja meg az alapítványi ösztöndíjat, amelynek az összértéke pedig több mint 100 000 000 Ft.