Smart Szeged

Elkészült a megvalósíthatósági tanulmány: épülhet az új kőolajvezeték Algyőnél, évi 4,5 millió tonna kapacitása lesz

Egy újabb bátor és szuverén döntés eredményeként új kőolajvezeték épülhet Magyarország és Szerbia között, a megvalósíthatósági tanulmány már el is készült, így a beruházás 2028-ra le is zárulhat, ezáltal a két ország nem szorul majd rá másokra a két fő energiahordozó tranzitja terén – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Belgrádban, ami azt jelenti, hogy épülhet az új vezeték Algyőnél.

Magyarország és Szerbia, pontosabban az Algyő és Újvidék közötti kőolajvezeték építéséről még 2023 júniusában írt alá szerződést. A megvalósíthatósági tanulmány elkészült, a terv szerint Magyarországon mintegy 180, Szerbiában pedig 120 kilométernyi vezetéket kell építeni nagyjából évi 4,5 millió tonna kapacitással.

INDOKOLT EGY ÚJ VEZETÉK ÉPÍTÉSE

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a szerb energiaügyi miniszterrel, Dubravka Dedoviccsal folytatott egyeztetését követően bejelentette, hogy “újabb bátor és szuverén döntésről” született megállapodás, amelynek a keretében új kőolajvezeték épül majd a két ország között. “A földgázszállításhoz képest ellentétes iránnyal egy olyan kőolajvezetéket építünk, amelynek nyomán Szerbia kőolajellátása Magyarországon keresztül lehetővé válik” – tudatta.

“Általánosságban igaz, hogy minden egyes új vezeték növeli az energiaellátás biztonságát, de itt most erre konkrétan is nagy szükség van, mert a térség kőolajellátása tekintetében bebizonyosodott az, hogy nem mindegyik ország megbízható tranzitország, és néhány ország csúnyán megbukott azon a teszten, amit szolidaritásnak hívnak, ezért indokolt egy új vezeték építése” – folytatta.

Sziijártó Péter arra is kitért, hogy Magyarországon elkészült a megvalósíthatósági tanulmány, amelyet a mai napon a Mol be is mutatott mindkét kormány képviselőinek. Emellett a szerb vezetés elfogadta az építkezéshez szükséges területrendezési szabályrendszert is.

2026 VÉGÉN INDUL AZ ÉPÍTKEZÉS

“Elmondhatjuk, hogy a kőolajvezeték építésének előkészítési fázisában nagyon fontos lépéseket tettünk az elmúlt hetekben. Így az építkezést az idei esztendő végén, jövő év elején fizikailag is meg lehet kezdeni, amelynek nyomán egy 2028-ra abszolút, egész hosszában működőképes új kőolajvezeték jön létre a két ország között” – mondta. Szijjártó Péter arról tájékoztatott, hogy hazánkban ehhez két fontos beruházást kell elvégezni: egyrészt bővíteni kell az ukrán-magyar határt Százhalombattával összekötő vezeték kapacitását, másrészt innen egy teljesen új, 190 kilométer hosszú vezetéket kell építeni a szerb határig.

“Ez a beruházás összességében 130 milliárd forintos értéket fog képviselni. Tehát ez egy nagy, az egész régió energiaellátásának biztonsága szempontjából meghatározó beruházás” – szögezte le.

4,5 MILLIÓ TONNA KAPACITÁS

Mint közölte, az új vezeték kapacitása évi 4,5 millió tonna körül lesz, és ezzel lehetővé válik a pancsovai kőolajfinomító, illetve Szerbia kőolajellátása teljes egészében Magyarországon keresztül. “Ez azt fogja jelenteni, hogy a két fő energiahordozó importja esetében nem szorulunk másokra, csak egymásra. Jelenleg Magyarország teljes földgázimport-szükséglete megoldható Szerbián keresztül, és az új beruházással Szerbia teljes kőolajimport-szükséglete megoldható lesz Magyarországon keresztül” – fejtette ki.

“Ez egy olyan stratégiai pozíciót hoz létre, amely nagyon komoly biztonságot fog adni mindkettőnknek az energiaellátás szempontjából, mert az elmúlt évek, amelyek nehézségekkel voltak átitatva, bizonyították, hogy Magyarország és Szerbia is csillagos ötösre vizsgázott megbízhatóság szempontjából az energiatranzit területén, míg mások ebben a régióban sajnos ezt nem mondhatják el magukról” – fűzte hozzá.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb