Áder János Szegeden: “A levegő, a víz és a termőtalaj megóvása nem a bolygó, hanem mindannyiunk élete szempontjából fontos”

A Napfény Városába látogatott Áder János volt köztársasági elnök, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke. “A levegő, a víz és a termőtalaj megóvása nem a bolygó, hanem mindannyiunk élete szempontjából fontos” – jelentette ki hétfőn, Szegeden.
A volt köztársasági elnök a 10. Fenntarthatósági Témahét nyitórendezvényén a Szegedi Tudományegyetemen középiskolásoknak tartott előadásán azt mondta, a talaj ökoszisztémaszolgáltatásai teszik lehetővé a földi életet – írja az MTI.
JELENTŐSEN EMELKEDETT A SZÉN-DIOXID KIBOCSÁTÁS
Áder János kitért arra, hogy az elmúlt kétszáz évben – különösen a második világháború után – jelentősen emelkedett a légkör szén-dioxid-koncentrációja. Az emberi tevékenység következtében a szén-dioxid-kibocsátás lényegesen magasabb, mint amennyit a természetes elnyelők – melyek negyedét a termőtalaj teszi ki – képesek megkötni. “A szén-dioxid-koncentráció emelkedése mérsékelhető a kibocsátás csökkentésével, ami részben az energiatermelés hatékonyságának javításával, részben új energiaforrások bevezetésével érhető el. A másik lehetőség az elnyelés mértékének növelése” – mondta.
Felhívta a figyelmet továbbá arra is, hogy ezen a területen komoly eredményeket ért el Janáky Csaba, az SZTE kutatója által vezetett eChemicles Zrt. A kidolgozott eljárás lehetővé teszi szén-monoxid előállítását szén-dioxidból megújuló energia felhasználásával. Ez azért fontos, mert ma még a többi közt vegyipari alapanyagként használt szén-monoxid előállítása elsősorban földgázból és szénből történik, jelentős környezeti terheléssel.
VÁLTOZTATNI KELL A MŰVELÉSI TECHNOLÓGIÁN
Áder János az SZTE-n tartott előadásában arról beszélt, ha meg akarjuk őrizni a talaj minőségét és mennyiségét, a művelési technológián változtatni kell. A hagyományos művelési technológia “homokozóvá” alakítja át a termőföldet; az EU-ban a termőtalaj 60-70 százaléka leromlott állapotú – mondta.
A talaj megóvására rendelkezésre álló egyik lehetőségként a volt köztársasági elnök a no till – forgatás nélküli – talajművelést említette. Az eljárás során csak annyira bolygatják meg a talajt, hogy a magot el tudják vetni; a szármaradványok a földön maradnak, talajtakaróként funkcionálnak, csökkentik a talaj kiszáradását, később pedig szerves anyag forrásul is szolgálnak. A módszernek köszönhetően javul a talaj szerkezete, szervesanyag-, tápanyagtartalma, kevesebb műtrágya szükséges, magasabb hozam érhető el és növekszik a biológiai sokféleség.
SULYOK TAMÁS IS SZEGEDRE LÁTOGATOTT
Nem csak a volt köztársasági elnök, de a jelenlegi is Szegedre látogatott. Sulyok Tamás a Nemzeti Tudósképző Akadémia Tehetségnapján vett részt, ahol diákok, hallgatók és oktatóik találkozhatnak Nobel-díjas tudósokkal és neves kutatókkal.