Karikó Katalin támogatásával új központot nyitott az SZTE Szegeden – ünnepélyes keretek között mutatták be az új kutatási egységet

Május 12-én megnyitották a Szegedi Tudományegyetem legújabb kutatási egységét, a Gazda-patogén Interakció Központot. A Biológia Intézet területén kialakított, az országban egyedülálló in vivo kísérleti állomás és az ahhoz kapcsolódó öt felújított további labor célja, hogy új szintre emelje a gombafertőzések elleni terápiák fejlesztését. A projektet a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin is támogatta.
VÉDEKEZÉS A GOMBÁS FERTŐZÉSEK ELLEN
Az SZTE Interdiszciplináris Kutatásfejlesztési és Innovációs Kiválósági Központján (IKIKK) belül létrejött új intézményben komplex módon vizsgálhatóak a gombás fertőzések gazda-kórokozó viszonyai, különös tekintettel az emberi egészséget fenyegető fajokra. Világszerte becslések szerint több mint 1 milliárd ember szenved valamilyen gombás megbetegedésben, évente több mint 1,5 millió haláleset következik be ilyen fertőzések miatt. A kutatók célja főként mRNS-alapú, az egészségügyben használható vakcina és terápiás gyógyszerek kifejlesztése a gombafertőzések ellen.
KARIKÓ KATALIN SZAKMAILAG ÉS ANYAGILAG IS TÁMOGATTA A PROJEKT MEGVALÓSÍTÁSÁT
A Szegedi Tudományegyetem egykori hallgatója, a 2023-ban fiziológiai és orvostudományi Nobel-díjjal elismert Karikó Katalin anyagilag és szakmailag is támogatta az új kutató egység létrejöttét. ,,Boldog vagyok, hogy korábbi tanáraim, hallgatótársaim körében adhatjuk át ezt a csodálatos központot. Megnéztem, gyönyörű és remélem, hogy sok fantasztikus élménnyel, tapasztalattal és felfedezéssel gazdagítja a tudományt” – fogalmazott Karikó Katalin. Az SZTE Nobel-díjas professzora három, korábban elnyert díjának pénzjutalmát ajánlotta fel a projekt megvalósítására.
EGY NYITOTT PLATFORM LÉTREHOZÁSA IS A CÉLOK KÖZÖTT
,,Az új kutatóegység létrehozásával egy olyan integrált kutatási egység jött létre, amely az in vitro, ex vivo és in vivo kíséretes rendszerek teljes spektrumát lefedi. Bár a Gazda-patogén Interakció Központ fő kutatási területe a gombás fertőzések vizsgálata, célunk, hogy az egyetemen belüli és azon túlnyúló kutatási együttműködések számára is nyitott platformot biztosítsunk olyan projekteknek, amelyek magas szintű in vivo kísérleti infrastruktúrát igényelnek” – emelte ki Gácser Attila, az SZTE Biológia Intézetének intézetvezető professzora, a Gazda-patogén Interakció Központ vezetője.