Rettentően alacsony a kormánytisztviselők bérezése, az újoncok is otthagyják a hivatalt a betanítást követően – exkluzív interjú Farkas Andreával, az MKKSZ Csongrád-Csanád vármegyei titkárával

Április 23-án az ország több pontján is sztrájkot hirdetett a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ). A tüntetések oka a kormánytisztviselők méltatlanul alacsony fizetése volt, átlagosan nettó 250-280 ezer forintot keresnek a hivatal dolgozói, hiába az évek óta ígért béremelés. A kormánytisztviselők bérezésének helyzetéről Farkas Andreát, az MKKSZ megyei titkárát kérdeztük.
NINCS VÁLTOZÁS, ALACSONY A FIZETÉS
,,A kormánytisztviselők bérezése rendkívül alacsony, átlagosan nettó 250-280 ezer forint körül alakul. A méltatlanul kevés fizetés miatt jutott oda a dolgozók jelentős része, hogy sztrájkhoz is folyamodott, felhívva a figyelmet a bérek emelésének fontosságára” – fogalmazott Farkas Andrea, az MKKSZ Csongrád-Csanád megyei titkára. A helyzetet tovább nehezíti, hogy számos dolgozó hagyja ott a hivatalt a betanítást követően a nem megfelelő bérezés miatt, ez pedig egyik fél számára sem kifizetődő hosszú távon. Hiába az ígéret a béremelésről, évek óta nem tapasztalni változást.
SZEGEDEN NEM VOLT, SZENTESEN TAROLT A TÜNTETÉS
Mint korábban megírtuk, Szentes is csatlakozott az április 23-ai országos tiltakozáshoz, amelyet a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) hirdetett. A bonyolult szabályozás miatt Szegeden nem volt sztrájkolás, ellenben Szentesen hatalmasat ment a helyi köztisztviselők tüntetése. ,,Egy sztrájk szabályozása rendkívül bonyolult, 50 napos előzetes tevékenységre van szükség. Emellett a dolgozók 50%-nak írásos nyilatkozata kell ahhoz, hogy egyáltalán tüntetést lehessen szervezni” – mesélt a részletekről Farkas Andrea. Ahogyan az MKKSZ megyei titkára a szentesi tüntetésen korábban elmondta: ,,a sztrájk nem cél, hanem eszköz. Arra szeretnénk felhívni a figyelmet, hogy ezek az alacsony nettófizetések nem biztosítanak megélhetést. Amikor Szentesre jövök, a szabadság városába jövök. Ha más településen is ilyen csapatszellem lenne, még több helyen lehetne hasonló akciókat szervezni” – fogalmazott.
VAN REMÉNY A JÖVŐRE NÉZVE
,,Én látok esélyt a helyzet változására, mivel nem lehet úgy a jövőre tekinteni, hogy csak a minimálbérek emelésével lehessen fizetést emelni. Kisebb településeken folyamatban van egy 15%-os emelés, amely bár hosszútávra még nem jelent megoldást, kezdőlépésnek jó lehet. A probléma továbbra is jelen van, addig lesz a sajtó elé tárva, ameddig nem oldódik meg” – zárta mondandóját az MKKSZ megyei titkára.