“A vízpótlás kérdése politikán felül álló kérdés” – drámaian kiszárad a Homokhátság, ezért Vízpótlási Munkacsoportot hoztak létre

“A Kereszténydemokrata Néppárt elkötelezetten reagál a hazánkat is sújtó súlyos vízhiányos kihívásokra, különös tekintettel a Homokhátság drámaian kiszáradó térségére. A KDNP ezért mai napon megalapította a Vízpótlási Munkacsoportját” – jelentette be Mihálffy Béla, országgyűlési képviselő Üllésen.
Kiemelte, hogy a kiszáradás és az aszály egyre jobban megnehezíti a földek termő-képességét és az itt élők mindennapi életét. A klímaváltozás, a kiszáradás, a talajvíz folyamatos csökkenése mára odáig vezetett, hogy a Homokhátság az ország egyik legkritikusabb vízhiányos térsége lett. A képviselő hozzátette, hogy ezt mindannyian érezzük, akik itt élünk.
A VÍZPÓTLÁS KÉRDÉSE A POLITIKÁN FELÜL ÁLLÓ KÉRDÉS
Kiemelte, hogy a céljuk az, hogy a KDNP-vel közösen koordináltan lobbizzanak a kormányzatnál a vízpótlás felgyorsítására.
“Ezzel egy összefüggő öntözhető térséget hozzunk létre, és a vízpótlást a Tisza és a Duna hasznosítható vízkészletére, valamint a tározókra, csatornákra alapozzuk. A térség vízellátása mindannyiunk jövőjét érinti, így a vízpótlás kérdése politikán felül álló kérdés, ezért a munkacsoportban szorosan dolgozunk együtt szakemberekkel, a térség polgármestereivel és a gazdákkal”
– hangsúlyozta Mihálffy Béla, majd hozzátette, hogy a Homokhátság mezőgazdasága mindig is az emberek szorgalmára, a hagyományainkra és a föld szeretetére épült. “Víz nélkül nincs élet, nincs termés, nincs jövő” – emelte ki.
NINCS IDŐ A HALOGATÁSRA
Nem is olyan rég egy kutató is megszólalt a témában, aki úgy véli, hogy el kell felejteni azt a vélekedést, hogy „Magyarország a vizek országa”, a Homokhátságból hiányzó víz a Fekete-tengerben van, és nincs idő további halogatásra. A kormány és az Országos Vízügyi Főigazgatóság elvileg majdnem 1700 milliárd forintos beruházással új programot tervez indítani a Duna–Tisza közi Homokhátság vízpótlására. A tervezet lényege, hogy a Dunából és a Tiszából több helyen vizet szivattyúznak ki, azt csatornákon és vezetékeken át hatalmas víztározókba gyűjtik, majd a víz a Homokhátságot behálózó csatornákon keresztül lefolyik a víztározókból a száraz területekre.