Közélet

Megszólalt az NNGYK: igazoltak-e már Nipah-vírus fertőzést Magyarországon?

Az elmúlt napokban ismét előkerült a Nipah-vírus neve, miután Ázsiában újabb megbetegedéseket regisztráltak. A kanyaróvírussal távoli rokonságban álló kórokozót 1999-ben azonosították; természetes gazdái a Dél- és Délkelet-Ázsiában élő gyümölcsevő denevérek és repülő kutyák. A vírus állatról emberre terjedhet, emberi fertőzés pedig közvetlen érintkezéssel vagy szennyezett élelmiszerek – például nyers pálmalé – fogyasztásával alakulhat ki.

A Nipah-vírus nem terjed könnyen, és járványügyi szempontból fontos sajátossága, hogy a tünetmentes fertőzöttek nem, vagy csak nagyon kis eséllyel adják tovább a kórokozót. Ez jelentősen csökkenti a gyors, nemzetközi terjedés kockázatát. Ázsiában – elsősorban Indiában és Bangladesben – ugyanakkor évről évre előfordulnak megbetegedések és kisebb helyi járványok. A jelenlegi esetek során eddig két fertőzést igazoltak, mintegy 200 embert pedig megfigyelés alá helyeztek, az indiai egészségügyi hatóságok pedig folyamatos ellenőrzés mellett kezelik a helyzetet – olvasható az MTI közleményében.

MAGYARORSZÁG IS REAGÁLT

A nemzetközi eseményeket Magyarországon is figyelemmel kísérik. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) közlése szerint az intézmény folyamatos kapcsolatban áll a nemzetközi járványügyi és szakmai szervezetekkel, és szükség esetén haladéktalanul megteszi a szükséges intézkedéseket. Az NNGYK Nemzeti Biztonsági Laboratóriuma európai uniós referencialaboratóriumként működik, és a veszélyes kórokozókkal – köztük a Nipah-vírussal – kapcsolatos kutatások egyik európai központja.

FELKÉSZÜLNEK AZ ESETLEGES VÍRUSHELYZETRE

A laboratórium szakmailag és technológiailag is felkészült az esetleges diagnosztikai és kutatási feladatokra: az elmúlt években több vakcinajelölt és vírusellenes szer hatékonyságának vizsgálatában, valamint nemzetközi standardok kidolgozásában is részt vettek. A hatóság a felkészültség mellett azonban hangsúlyozta: Magyarországon eddig nem fordult elő Nipah-vírus fertőzés, és Európában sem igazoltak behurcolt esetet, a hazai járványügyi helyzet biztonságos.

EGYELŐRE NINCS SZÜKSÉG KÜLÖN ÓVINTÉZKEDÉSRE

Az NNGYK szerint a magyar lakosság számára jelenleg nincs szükség külön óvintézkedésekre. Az érintett ázsiai térségekbe utazóknak ugyanakkor – a nemzetközi ajánlásokkal összhangban – továbbra is az általános egészségügyi óvintézkedések betartását javasolják: a beteg állatokkal való érintkezés kerülését, a nyers vagy nem megfelelően hőkezelt élelmiszerek, különösen a nyers pálmalé fogyasztásának mellőzését, valamint a megfelelő kézhigiénia betartását.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb