“Elviselhetetlen a dögszag” – kellemetlen bűz miatt panaszkodnak Hattyason és Tompaszigeten
“2025.03.11., 18:00 – elviselhetetlen a dögszag. Csak engem zavar?” – tette fel a kérdést még szerdán az egyik tag a Hattyasiak-Gyálarétiek-Kecskésiek nevű Facebook csoportba. Mint kiderült, többen elviselhetetlen bűzt tapasztalnak a környéken.
Pár évvel ezelőtt, a Gyálai Holt-Tisza rehabilitációja előtt éreztek rendszeresen hasonló bűz a helyiek Szegeden. A rehabilitáció 2023 végén fejeződött be, ekkorra kármentesítették a szennyezett szakaszt. A holtág rossz állapotát az ipari, illetve kommunális szennyvíz bevezetése okozta túlnyomó részben az 1970-es, 1980-as években, majd a 2000-es években a termálvíz bevezetése rontotta a vízminőséget, egészen a rehabilitációig.
SZÉNHIDROGÉNBONTÓ BAKTÉRIUMOKKAL KEZELTÉK AZ ISZAPOT
Mint megírtuk, a mintegy 72 ezer köbméternyi szennyezett iszap biodegradációs ártalmatlanításának pontos paramétereit egy pilot projektben határozták meg. Az iszapot szénhidrogénbontó baktériumokkal kezelték, komposztanyag és növényi töret hozzáadása mellett. A Feketevíz déli harmadát leszámítva a víz teljes leengedése nélkül termelték ki a mederüledéket. A szennyezett iszap egy részét elszállították veszélyeshulladék-kezelőhöz, a fennmaradó részt pedig a mederben tisztították meg. A projekt alatt folyamatosan monitorozták a beavatkozás környezeti hatásait, a levegő és a talajvíz minőségét. A végleges medervonalat a megtisztított iszap visszahelyezésével alakították ki.
ISMÉT BÜDÖS VAN
Nos, tehát a Holt-Tiszát rendbe tették, azonban a napokban ismét elviselhetetlen bűzről számoltak be a helyiek. A csoportba felkerült posztok szerint már hétfőn is büdös volt a környéken. Így írt egy hozzászóló kommentben:
“Hattyason a Mozdony utcától a Zentai utcáig büdös volt délelőtt. A legjobban az Óbébai utcán lehetett érezni, amikor leszálltam a Holt-Tisza buszmegállónál töményen érezni lehetett a bűzt. Beljebb mérsékeltebben. Lehet, hogy mégiscsak a szennyvíztisztító vagy pedig Gyála felől jön.”
A fentiek mellett mások például:
- az Óbébai utcában,
- a Vizipók utcában,
- a Cincér utcában,
- és a Vaskapu utcában
is érezték a kellemetlen bűzös szagot.
ÚJ BIOGÁZMOTOR VAN A SZENNYVÍZTISZTÍTÓ TELEPEN
Többen is arra tippeltek, hogy a szegedi szennyvíztelep frissen üzembe helyezett biogázmotorja lehet a ludas, amit a napokban adtak át. Ennek az a lényege, hogy a szennyvíztisztítás során keletkező üledéket biológiailag aktív rothasztótornyokba helyezik, ahol a bomlás során biogáz képződik. Ezt sűrítik, majd a most megvásárolt gázmotor üzemanyagaként hasznosítják, amely így évente több millió kilowattóra áramot termelhet majd a vízműtelepek működéséhez.
Természetesen, lehet, hogy a Holt-Tisza a ludas, és az is lehet, hogy teljesen más áll a háttérben, de a téma kapcsán érdeklődtünk a Szegedi Vízműnél, illetve az ATIVIZIG-nél is. Amint válaszolnak, frissítjük cikkünket!



