Stumpf Péter: “Elég volt abból, hogy úgy viselkednek, mintha mi szegediek költöztünk volna a gyár mellé” – ismét megszólalt a BYD kapcsán az országgyűlési képviselő
Ismét megszólalt Stumpf Péter a Szegeden gyárat építő BYD kapcsán. Az országgyűlési képviselő szerint Stella Li nemrégiben tett kijelentése az észszerű elvárásokkal teljes mértékben összeegyeztethetetlen. Stumpf Péter kiemelte, hogy “elég volt abból, hogy úgy viselkednek, mintha mi szegediek költöztünk volna a gyár mellé”.
“Néhány napja azt írtam, nagyobb felelősségvállalást várunk el a BYD-tól. Minden Magyarországra érkező vállalattól elvárjuk, hogy tartsa tiszteletben a jogszabályokat, viselje gondját a környezetnek, tegyen meg mindent saját munkavállalói és a lakosság egészségének védelmében. Ha pedig hibát követ el, akkor vállalja a felelősséget, fizesse meg a kiszabott bírságot és térítse meg az általa okozott kárt” – így kezdte Dr. Stumpf Péter a legfrissebb posztját a Szegeden gyárat építő vállalat kapcsán. Stumpf Péter szerint a BYD egyik vezetőjének elmúlt napokban tanúsított viselkedése ezekkel az észszerű elvárásokkal teljes mértékben összeegyeztethetetlen.
KÖRNYEZETSZENNYEZÉS ÉS TAGADÁS
“Stella Li nyilvánosan tagadta, hogy megsértették a környezetvédelmi szabályokat. Pedig a rendelkezésre álló információk szerint mérgező anyagokkal szennyezett földet terítettek szét a környező gabona- és cirokföldeken, amit a kötelező előzetes vizsgálatok nélkül szállítottak el az építési területről. A szennyezést a később saját maguk által elvégzett, akkreditált laboreredmények igazolták. Ez alapján bírságolta meg őket a Csongrád-Csanád megyei kormányhivatal” – húzta alá a politikus, aki azt is hozzátette, hogy ezek a szennyező anyagok illékonyak, gyorsan párolognak, ezért a későbbi ellenőrzésen már nem voltak kimutathatók. Azt is kiemelte a politikus, hogy mivel a korábbi vizsgálatokon már bebizonyosodott a jelenlétük, a kormányhivatalnak el kellett rendelnie a termények megsemmisítését.
BOCSÁNATKÉRÉST ÉS KÁRTALANÍTÁST VÁRNAK
Stumpf Péter szerint:
- bocsánatkérést,
- a gazdák kártalanítását,
- a kiszabott bírság megfizetését,
- az állam által elvégzett vizsgálatok költségeinek megtérítését,
- és a jogszabályok maradéktalan betartását
várják el ilyen helyzetben minden, ide települő nagyvállalattól.
“Helyette tagadást és hárítást kaptunk, ami elfogadhatatlan. Elég volt abból, hogy úgy viselkednek, mintha mi szegediek költöztünk volna a gyár mellé. A BYD települt Szeged mellé, és nem fordítva. Ez itt továbbra is a mi városunk” – hangsúlyozta Stumpf Péter.



