Nincs hozzá hasonló a világon: uniós oltalmat kapott a Szeged környéki őszibarack pálinka
Az Európai Bizottság március 7-i döntésével a Homokháti őszibarack pálinka elnevezés uniós oltalomban részesült, az Agrárminisztérium Földrajzi árujelzők programjának eredményeként így 79-re emelkedett az uniós oltalom alatt álló földrajzi árujelzők száma: 28 élelmiszer, 38 bor és 13 pálinka elnevezése védett az EU területén – közölte hétfőn az agrártárca az MTI-vel.
Mint kiderült, a Homokháti őszibarack pálinka előállítása a Duna-Tisza közi Homokhátság déli részén, főként Csongrád-Csanád megyében, Szegedtől délnyugatra elterjedő nem feketeföldi területeiről, meghatározott települések kereskedelmi pálinkafőzdéiben, kizárólag az erről a területről származó őszibarackból történhet. Ide tartozik:
- Mórahalom,
- Ásotthalom,
- Domaszék,
- Zákányszék,
- Ruzsa,
- Öttömös,
- Pusztamérges,
- Üllés,
- Bordány,
- Forráskút,
- Zsombó,
- Szatymaz,
- Kelebia és
- Balotaszállás.
ÉDESSÉ ÉS ZAMATOSSÁ VÁLIK ITT AZ ŐSZIBARACK
A pálinka földrajzi területtel való szoros kapcsolata a térség csillámokban gazdag homokos talajának és éghajlatának köszönhető. A Homokhátságra jellemző forró, száraz, aszályos nyarak, a napsütéses órák magas száma és a nagy napi hőingadozás, valamint a talaj adottságainak következtében az ott termesztett őszibarack édessé, zamatossá válik. Az alkalmazott kisüsti lepárlási technológia hatására a pálinkában ezek az érett őszibarackból származó gazdag aromák karakteresen jelennek meg. Ennek eredményeként ízében telt, karakteres, könnyed fanyarság, ugyanakkor visszafogott parfümösség, diszkrét illat jellemzi a Homokháti őszibarack pálinkát – ismertetik a közleményben. A földrajzi árujelző oltalom a jogi védelmen túl növeli a termék megkülönböztethetőségét a kereskedelemben, segíti a fogyasztót a vásárlási döntés meghozatalában, az előállítót terméke népszerűsítésében.
Legutóbb a szegedi tükörponty kapott uniós védettséget: