Blog

Szeged365 retro: Szeged egykori, legendás éttermei, amelyekre (talán) már a szüleink sem emlékeznek

Valamennyien érdeklődve hallgatjuk szüleink és nagyszüleink régi anekdotáit Szeged városáról, hiszen a múlt megannyi titkot és színes történetet rejt az itt élő emberekről, helyekről, a szegediek életéről. Farkas Árpád a Facebook Szegedi Emlékkeresők oldalának üzemeltetője elhivatottan keresi és védi a város múltját, többek között Szeged egykori, legendás éttermeit kutatta fel. Erről mesélt a Szeretlek Magyarország portálnak.

ALFÖLD ÉTTEREMAMI A MAGA IDEJÉBEN SZEGED LEGELITEBB SZÓRAKOZÓHELYEKÉNT IS ISMERT VOLT

A Széchenyi téren a mai Szeged étterem mellett végig (a mostani kereskedelmi bankot is beleértve) volt megtalálható az Alföld étterem, ami a maga idejében Szeged legelitebb szórakozóhelyének is számított. Több száz asztal várta a vendégeket a híres teraszon. Az egész épület háta mögött, a Feketesas utcában állt az Alföld étterem, míg a Széchenyi tér felőli oldalon a Tombácz étterem – ez utóbbi lett a Szeged étterem, míg az Alföld megszűnt.

BIRKA CSÁRDAAZ ÉTTEREM, MELY MESSZE HÍRES VOLT BOGRÁCSOS BIRKAPÖRKÖLTJÉRŐL

A mai NAV épülete mellett állt a Birka csárda, mely helyén napjainkban a Bárány kisvendéglő, és egy zálogház működik. A Birka csárda leghíresebb specialitása és egyben névadója a bográcsos birkapörkölt volt. Minden nyáron az étterem kitelepült a Belvárosi híd alá és előfordult, hogy 6-8 bográcsban is rotyogott a pörkölt.

BÚBOS ÉTTEREMAMI NAGYON MENŐ ÉTTEREMBŐL SZEGED EGYIK LEGHANGOSABB KÉSDOBÁLÓJA LETT

A Búbos étterem és presszó a Mérey utcában fogadta a vendégeket. Azon a részen végig, a Mars térhez közel, ahol ma kerékpárszaküzlet, gyógyszertár és az ABC található. Nevét az étteremben felállított búbos kemencéről kapta. Egykor nagyon menő étteremnek számított, ami később inkább az egyik leghangosabb szegedi késdobáló lett.

HÁGI ÉTTEREM A 30-AS ÉVEKTŐL KEZDVE AZ ÉJSZAKAI ÉLET KÖZPONTJA ÉS AZ ÉRTELMISÉG KEDVELT TALÁLKOZÓHELYE VOLT

Leginkább a szegediek emlékezetében a nagy múltra visszatekintő Hági étterem maradt meg, amely először az 1800-as évek elején nyitotta meg kapuit. Ezen a helyen nyílt meg 1856-ban az első szegedi állandó színház. A nagy szegedi árvíz után az épületet a város feltámasztotta és a telket a Haggenmacher Sörgyár vásárolta meg 1896-ban sörcsarnoka számára. Itt földszinti üzlethelyiségeket, éttermet és sörárudát, udvari kerthelyiséget, és 4 emeleti lakást létesítettek.

Az étterem a ’30-as évektől hatalmas népszerűségre tett szert, az éjszakai élet központja és az értelmiség találkozóhelye volt. Megfordult itt többek között Radnóti Miklós költő, Boncz Géza humorista, Gregor József operaénekes, Ruttkai Éva színésznő, Szécsi Pál énekes, Gobbi Hilda színésznő, Latinovits Zoltán színész és Bangó Margit énekes is. A Hági neve egyébént egy svájci, Hagenmacher nevű sörgyáros nevéből alakult ki, egyfajta becenév volt.

NAPSUGÁR ÉTTEREMA HATVANAS ÉVEK LEGMODERNEBB ÉTTERMEKÉNT TARTOTTÁK SZÁMON

A hatvanas években az egyik legmodernebb étteremnek számított a Napsugár étterem, mely a Tisza Lajos körúti Centrum áruházzal szemben állt. Népszerűségét annak is köszönhette, hogy Kiss Tóni bá’, a Hági későbbi séfje volt a konyhafőnöke. A hatvanas évek végén azután társasház épült elé egy átjáróval. A nyolcvanas években bisztróként, később inkább belvárosi kocsmaként vált ismertté. A kilencvenes évek közepétől pedig élelmiszerüzlet található az épületben.

Forrás és fotók: szeretlekmagyarorszag.hu

Kapcsolódó cikkek

2 hozzászólás

  1. Visszajelzés: blote tieten
  2. Visszajelzés: hihuay
'Fel a tetejéhez' gomb