A Szegeden született műfordító, Szabó Marcell kapja az idei Hazai Attila Irodalmi Díjat
A Szegeden született Szabó Marcell kapja az idei Hazai Attila Irodalmi Díjat, a költő, műfordító többek között Antonin Artaud, Maurice Blanchot, Roland Barthes és Francis Ponge műveit fordította magyarra – tudatta a Hazai Attila Alapítvány hétfőn az MTI-vel.
A Hazai Attila Alapítvány szakmai zsűrijének döntése alapján ebben az évben Szabó Marcell veheti át a Hazai Attila Irodalmi Díjat. Az elismerést az alapítvány azzal a céllal hozta létre, hogy ezen a módon is ápolja a fiatalon elhunyt író emlékét, segítse a hozzá hasonlóan nyitott, újító szellemiségű szerzőket – olvasható a közleményben.
PÁLYAKEZDŐK, ILLETVE KÖZÉPGENERÁCIÓS SZERZŐK ZSEBELHETIK BE A DÍJAT
Mint írják, a Kortárs Írói Alapítvány Hazai Attila Emlékére 2012 őszén, az író halálának évében jött létre édesanyja, Hazai Éva kezdeményezésére. Az alapítvány célja a hagyaték gondozása mellett, hogy egy magát megnevezni nem kívánó támogató jóvoltából évente 1,2 millió forint pénzjutalommal járó elismerésben részesítsen egy pályakezdő vagy középgenerációs szerzőt, aki Hazai Attilához hasonlóan szuverén, újító, kísérletező és kockázatvállaló, jelentős művel hívta fel magára a figyelmet, és akire szintén jellemző a társművészetek iránti nyitottság, fogékonyság.
A DÍJAT ÁPRILIS 29-ÉN VEHETI ÁT SZABÓ MARCELL
Szabó Marcell költő, műfordító 1987-ben született Szegeden. Egyetemi tanulmányait az ELTE BTK francia és esztétika szakán és a Sorbonne Egyetemen végezte. Fordításai 2011-től kezdve jelennek meg. Magyarra ültette többek között Antonin Artaud, Maurice Blanchot, Roland Barthes és Francis Ponge műveit. 2017-ben és 2021-ben kontrollszerkesztőként közreműködött az Atlantisz Kiadónál Jancsó Júlia fordításában megjelent Marcel Proust-kötetek (Swannék oldala, Virágzó lányok árnyékában) kiadásában. Verseskötetei A szorítás alakja (JAK-Prae, 2011), A közeli Limbus (Jelenkor, 2016), valamint A zseb vallási karaktere (Műút, 2021) címmel jelentek meg. Szabó Marcell 2013-ban Móricz Zsigmond-, 2014-ben Babits Mihály műfordítói ösztöndíjban, 2017-ben NKA alkotói ösztöndíjban részesült. 2017-ben a CEC Artslink ösztöndíjasa a Yale Universityn, 2018-ban a Nemzetközi Visegrádi Alapé Prágában. 2018-ban és 2019-ben elnyerte az Új Nemzeti Kiválóság Program (UNKP) támogatását. A díjat április 29-én, a Nyitott Műhelyben adják át – áll az összegzésben.
Egy hozzászólás