Közélet

Baljós Árnyak: több, mint 18 százalékkal nőtt az élelmiszerek ára, 20 éves rekordot dönt az infláció

Drámai adatokat hozott nyilvánosságra a Központi Statisztikai Hivatal, mint legfrissebb jelentésükből kiderült,

  • több mint 20 éves rekordot megdöntve, 10 százalék felett van az infláció,
  • 12 hónap alatt az élelmiszerek ára 18,6 százalékkal emelkedett,
  • májusban a fogyasztói árak átlagosan 10,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit.

A KSH inflációs adatai alapján májusban a fogyasztói árak átlagosan 10,7 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. Az elmúlt egy évben az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek ára emelkedett a leginkább, a fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 1,7 százalékkal nőttek.

1999 ÓTA NEM VOLT ILYEN MAGAS INFLÁCIÓ

Pár adat, a ma reggel nyilvánosságra hozottak közül, a Portfolio cikkét szemlézve:

  • A margarin ára 41,4, a kenyéré 37,5, a sajté 35,4, a baromfihúsé 34,3, a száraztésztáé 33,3, a tejtermékeké 30,3, a tojásé 29,9, a péksüteményeké 27,3, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, friss hazai és déligyümölcs összesen) 12,8, az alkoholmentes üdítőitaloké 10, a csokoládé, kakaóé és a cukoré 3,9%-kal emelkedett.
  • A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,4, ezen belül a szeszes italok 8,1%-kal drágultak.
  • A tartós fogyasztási cikkekért 11,4, ezen belül a konyha- és egyéb bútorokért 18,4, a szobabútorokért 18,3, a használt személygépkocsikért 15,4, az új személygépkocsikért 10,6%-kal kellett többet fizetni.
  • A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 28,3, az állateledeleké 22,3, a járműüzemanyagoké 10,8%-kal lett magasabb.
  • A szolgáltatások díja 6,8%-kal emelkedett, ezen belül a lakásjavítás és -karbantartás 20,1, a járműjavítás és -karbantartás 14,4%-kal került többe.
  • Egy hónap alatt a vaj 9, a szalámi, szárazkolbász, sonka 8,2, a tejtermékek 7, a száraztészta 6,7, a sajt 6,3, a péksütemények 6, a kenyér 5,8, a párizsi, kolbász 5,4, a baromfihús 5,2%-kal drágult.
  • A szeszes italok, dohányáruk ára 1,3, a ruházkodási cikkeké 1,1, a tartós fogyasztási cikkeké 0,9%-kal nőtt, utóbbin belül a szobabútorok 2,5, a konyhai és egyéb bútorok 1,3, a használt személygépkocsik 1,0%-kal drágultak.
  • A lakásjavító és -karbantartó cikkek ára 3,5%-kal emelkedett. A szolgáltatásokért 0,7, ezen belül a taxiért 11,9, belföldi üdülésért 2,9, a lakásjavítás és -karbantartásért, illetve a sport és múzeumi belépőkért 1,3%-kal kellett többet fizetni.

Legutóbb 1999-ben volt ilyen magas az infláció, akkor 11,2 százalékos volt az áremelkedés.

ÁPRILIS ÓTA 1.7 SZÁZALÉKKAL NŐTTEK A FOGYASZTÓI ÁRAK

“Vannak olyan nyersanyagok, amelyeknél már úgy tűnik, hogy tetőzött az ár. Ez talán már biztató lehet” – nyilatkozta az Indexnek Németh Dávid, a K&H Bank vezető makrogazdasági szakértője. Szerinte nagyon nagy kérdés, hogy a szolgáltatások a nyáron hogyan fognak reagálni. Látva a keresletet, elég nagy az esélye, hogy tovább tolja az inflációt és nyáron tetőzzön.

„Pontosan nem lehet megmondani, hogy a kormányzati intézkedések mekkora hatással vannak az inflációra. De az biztos, hogy a lakossági energiafogyasztást a Paksi Atomerőmű el tudná látni. Mivel önköltségen értékesíti az áramot az MVM-nek, így a lakossági áramköltség valószínűleg nem lenne több” – Suppan Gergely, a Magyar Bankholding vezető elemzője szerint.

Az adatokból az is jól látszik, hogy az ársapkák miatt Magyarországon meghaladja az inflációt a maginfláció, ez a direkt kormányzati intézkedések miatt van, Suppan Gergely szerint így hazánkban a maginflációval nagyon nehéz most számolni. Ezért is nagyon nehéz megbecsülni, hogy ez a magas infláció mennyi ideig fog itthon eltartani.

Forrás: KSH, MTI, Portfolio, Index

Kapcsolódó cikkek

3 hozzászólás

  1. Visszajelzés: Anya Fernald scandal
  2. Visszajelzés: Dan Helmer
'Fel a tetejéhez' gomb