Május közepéig akár 50 ezer ember is áteshetett Magyarországon a koronavírus-fertőzésen (frissítve)
Májusban végzett reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálatot a négy hazai orvosképző egyetem. A csaknem 18 ezer ember bevonásával készített kutatás eredményeit ma ismertették.
10 575 PCR-tesztből 3 lett pozitív a csaknem 18 ezer ember bevonásával májusban végzett országos, reprezentatív koronavírus-szűrővizsgálaton – jelentette be Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem (SE) rektora, a klinikai járványelemző munkacsoport vezetője szerdán, az eredményekről tartott sajtótájékoztatón.
A PCR-teszttel igazolt aktív fertőzöttek aránya 0,029 százalék, a fertőzöttek becsült száma a vizsgálat idején 2421 volt. A mintát adók közül 70 szeropozitív esetet találtak, ez alapján a magyar lakosság 0,68 százaléka, 56 439 ember eshetett át a fertőzésen május 16-ig.
Mag Kornélia, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnökhelyettese elmondta: a mintavételre 17 787, 14 évesnél idősebb, magánháztartásban élő embert választottak ki 489 településről.
Berényi Ervin, a Debreceni Egyetem Klinikai Központjának elnöke elmondta, a kérdőív rákérdezett, hogy a kitöltője találkozott-e karanténra kötelezett emberrel. Ez alapján 10 ezerből 114 a becsült száma azoknak, találkoztak karanténra kötelezett emberrel és átestek a betegségen és 66 a szeropozitívak száma azok között, akiknek nem volt a kontaktjai között karanténra kötelezett.
Megjegyezte: magas a fertőzésen átesettek száma a kérdésre nem válaszolók között is, aminek az lehet a magyarázata, hogy az emberek nem szívesen vallják be, hogy kontaktjaik miatt megfertőződhettek.
FRISSÍTÉS: MEGSZÓLALTAK A KLINIKAI KÖZPONTOK VEZETŐI
Sebestyén Andor, a Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának elnöke ismertette: a vizsgálaton kimagasló, 75 százalékot meghaladó volt a részvételi arány Veszprém, Nógrád, Szabolcs-Szatmár, illetve Békés megyében és 74,6 százalékos Pest megyében.
Hozzátette: az összes többi megyében is 60 százalék körül volt a részvétel, ami jelzi, hogy a magyar lakosság kíváncsi volt arra, hogy megfertőződött-e.
A régiónkénti becsült átfertőzöttség adatit ismertetve közölte: Közép-Magyarországon 4,9 tízezrelék, az Alföldön és Észak-Magyarországon 2,2 tízezrelék, a Dunántúlon 1,8 tízezrelék a PCR-pozitív esetek száma. A fertőzésen átesettek becsült száma Közép-Magyarországon 79 tízezrelék, a Dunántúlon 67 tízezrelék, az Alföldön és Észak-Magyarországon 60 tízezrelék.
Lengyel Csaba, a Szegedi Tudományegyetem Klinikai Központ elnöke az életkori sajátosságokról szólva elmondta: míg a keleti országrészben elsősorban az idősek fertőződtek meg, az ország dunántúli és középső régiójában a fiatalok vannak túlsúlyban az átfertőzöttek között. Ennek oka az lehet, hogy a “mobilisabb”, a határon is átjáró csoport, amely megfertőzött, elsősorban a nyugati és a középső régiókban él.
A fertőzöttek számban az 50 felettiek dominanciája mutatható ki, míg az átfertőzötteknél nincs szignifikáns különbség az egyes korosztályok között – mondta, hozzátéve, hogy azért a “tendencia egyértelműen az idősebb korosztály felé mutat”. A férfiak és nők száma közel azonos, vagyis az átfertőzöttséget Magyarországon a nem befolyásolta a nem – tette hozzá Lengyel Csaba.
A H-UNCOVER vizsgálatot az SE vezetésével a négy hazai orvosképző egyetem és a KSH végezte az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával.