Új eszközzel bővült az SZTE Nőgyógyászati Klinika Richter szülőszobája – biztonság a kismamáknak, ahol élmény lehet a szülés
Egy új, mobil CTG eszközzel gazdagodott az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika. Az eszköz segítségével a két éve kialakított és átadott, háborítatlan szülésvezetést lehetővé tevő „Richter szülőszoba” professzionálisabbá vált, a jövőben még több igényt képes kielégíteni arra a kívánalomra, hogy az élet csodája, a szülés biztonságot, bizalmat, szeretetet, elfogadást közvetítő közegben történjen. A fejlesztések hivatalos átadójára hétfő délután került sor az intézményben.
CÉLJUK, HOGY A SZÜLÉS BIZTONSÁGOT, BIZALMAT ÉS SZERETETET KÖZVETÍTŐ KÖZEGBEN TÖRTÉNJEN
A Korábban Érkeztem Alapítvány a tavaly kitűzött célját – a Szent Gellért Fesztivál keretein belül megrendezett koncert által gyűjtött adományokból –, kiemelt támogatói, a Richter Gedeon Nyrt. és a Szeged-Csanádi Egyházmegye, továbbá a számtalan nagylelkű felajánló révén sikeresen teljesítette. Ennek köszönhetően a Dél-Alföldi régióban, az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán két éve kialakított és átadott, háborítatlan szülésvezetést lehetővé tevő szülőszobát tovább fejlesztette.
A szobában egy a magzati szívhang és a méhtevékenység együttes vizsgálatára alkalmas mobil CTG berendezés is helyett kapott. Ez abban különbözik a hagyományos eszközöktől, hogy a kismama hasára helyezhető – vízálló – érzékelők vezeték nélkül továbbítják az adatokat, így a szülő nő szabadabban mozoghat, akár a kádban vagy a zuhany alatt is vizsgálható.
ÉLMÉNY LEHET A SZÜLÉS
Az új eszköznek köszönhetően a „Richter szülőszoba” professzionálisabbá vált, még több igényt képes kielégíteni arra a kívánalomra, hogy az élet csodája, a szülés biztonságot, bizalmat, szeretetet, elfogadást közvetítő közegben történjen. “Azt gondolom, hogy ez egy hatalmas mérföldkő, hiszen mutatja, hogy a klinika folyamatosan fejlődik, itt az anyák biztonságban lehetnek, élmény lehet a szülés, és itt válhatnak családdá, ami elkíséri őket egy egész életen át” – mondta el Rádi Katalin a Korábban Érkeztem Alapítvány elnöke. Hozzátette, az alapítvány a klinika munkatársaival együttműködve szülésre felkészítő tanfolyamot is indít.
MINÉL TÖBB GYERMEK, MINÉL EGÉSZSÉGESEBBEN SZÜLESSEN
Prof. Dr. Széll Márta, az SZTE stratégiai rektorhelyettese az ünnepélyes átadón elmondta, a gyógyító munkán belül nincs is annál fontosabb, hogy minél több kisgyermek, minél egészségesebben szülessen meg a régióban. “Ezért az egyetemnek és a klinikai központnak kiemelt jelentőségű stratégiai célja a Szülészeti és Nőgyógyászati Klinikán folyó betegellátó, gyógyító, kutató és oktató munka fejlesztése” – mondta el a rektorhelyettes.
AZ IGÉNYEK SZÉLES SKÁLÁJÁT KI TUDJÁK ELÉGÍTENI
Prof. Dr. Várbíró Szabolcs, a klinika igazgatója kifejtette, a szüléssel kapcsolatos igények széles spektrumon mozognak. Vannak, akik a háborítatlan szülést pártolják, a természetes folyamatok hívei, ugyanakkor a 24-25 hetes koraszülöttek mentése intervenciós orvosi beavatkozás. A klinika célja, hogy az igények teljes skáláját ki tudja elégíteni, és megfelelően el tudja látni a kismamákat – tudatta a professzor.
RENDKÍVÜL FONTOS A KÖRNYEZET, AHOL A SZÜLÉS FOLYIK
Dr. Bogsch Erik, a Richter Gedeon Nyrt. elnöke hangsúlyozta, mind az édesanya, mind a gyermek egészsége szempontjából rendkívül fontos a környezet, ahol a szülés folyik. A gyógyszeripari cég tevékenységének legfontosabb területe a nőgyógyászat, melyben az európai országokban a piacvezetők között van.
A SZÜLÉS TERMÉSZETES FOLYAMAT, CSAK, HA SZÜKSÉGES, AKKOR KELL BEAVATKOZNI
Dr. Bálint Balázs főorvos hangsúlyozta, a szülés természetes folyamat, csak akkor kell orvosként beavatkozni, ha az szükséges. A szülőszobában elhelyezett kád – a meleg víz fájdalomcsillapító hatását kihasználva – elkerülhetővé teszi a gyógyszeres fájdalomcsillapítók használatát. A vízben történő vajúdás általában rövidebb, kevesebb beavatkozásra van szükség, jobb állapotú babák születnek, és később az anyák szülésélménye is jobb.
Fotók: Sóti Gellért