Kikapcs

Szeged365 hőlégballonozás kisokos: hogy ne csak csodáld, értsd is – összeszedtünk nektek minden tudnivalót az égen úszó színes csodák versenyéről

Szeptember 8-14. között elrajtol Szegeden a hőlégballonozás legnagyobb világversenye, az idén 25. alkalommal jelentkező Hőlégballon Világbajnokság. A rangos eseményre a világ 31 országából 120 pilóta érkezik, Ausztráliától Kanadáig, így Japánból, Kínából, Indiából, Brazíliából vagy a korábbi világbajnokság élvonalában végzett Egyesült Államokból, valamint Európa számos országából, és természetesen a magyar versenyzőknek is szurkolhatunk majd. De hogyan is zajlik egy hőlégballon verseny? Mire kell figyelnie egy pilótának, hogyan tud fent tájékozódni és mi alapján pontozzák a versenyzők teljesítményét? A GoBalloon – Hőlégballonos sétarepülés Facebook oldalán közzétett minden hasznos infót, amit tudni érdemes a hőlégballonozás csínjáról-bínjáról, ebből hoztuk el most nektek a legfontosabb tudnivalókat.

Már feltűntek Szeged egén a levegőben úszó hatalmas, színes hőlégballonok, hisz elkezdődött az edzés a Hőlégballon Világbajnokságra, ahol több mint 30 ország 120 versenyzője mutatja meg tudását. Nagy megtiszteltetés is éri a szegedi világversenyt, tudniillik a megnyitóra érkezik Mark Sullivan, a Nemzetközi Ballonszövetség elnöke és szintén tiszteletét teszi David Monk, a Nemzetközi Repülőszövetség elnöke is, aki 12-én érkezik és a záróceremóniáig marad, tudatták a szervezők.

A rendkívül látványos versenysport sokakat elkápráztat, azonban a nézők nem biztos, hogy tudják, mi a verseny menete, milyen kihívások elé állítják a ballon-pilótákat.

A VERSENYZŐK SORRENDJÉT AZ HATÁROZZA MEG, HOGYAN TUDJÁK A BALLONT A FELSZÁLLÁSTÓL A CÉLPONTIG IRÁNYÍTANI

Ezeket a csodás égi járgányokat kizárólag a szél és a légáramlatok hajták, sokan nem is tudják, hogyan lehet irányítani a hőlégballont. A versenyzők sorrendjét pedig az határozza meg, hogy hogyan tudják a ballont a felszállás helyétől a célpontig irányítani. Korábban a hőlégballonnak minél közelebb kellett leszállnia a célhoz és azt mérték, milyen messze van a céltól az érkezés helye. Ez a módszer azonban nagy torlódáshoz vezetett a cél körül, veszélyeztetve a ballonok épségét is.

MINDIG A VERSENY HAJNALÁN HATÁROZZÁK MEG A FELADATOKAT

Manapság a versenyzők egy jelölőt, egy 70 g súllyal ellátott, 170 cm hosszú 10 cm széles szalagot dobnak a célra, és a jelölő és a célpont távolsága a döntő. Ez így egyszerűnek tűnik, de nem az, mert a pilótáknak többféle feladatot is meg kell oldaniuk, a feladatokat pedig az határozza meg, hogy milyen az időjárás, a szél iránya és erőssége, a hőmérséklet, valamint ezek várható változásai. Épp ezért a meteorológia mérések után minden versenynap hajnalán határozzák meg az aznapi feladatokat, tehát ott szembesül a versenyző azzal, mit kell aznap teljesítenie.

EZEK A FELADATOK VÁRNAK A PILÓTÁKRA

Az egyik feladatcsoport a precíziós repülés előre meghatározott célpontra. Ez 8 különböző feladatot tartalmaz, attól függően például, hogy ki határozza meg a célpontot. A második feladatcsoportban a pontos célzás mellett az idő is fontos tényező, ebben a csoportban is 8 feladat lehetséges, ami még több figyelmet és tudást igényel a versenyzőktől. A legnehezebb feladatok közé tartozik a harmadik csoport, azaz a repülés közbeni irányváltás. A hőlégballon irányításához meg kell találni azokat a magassági szinteket, ahol a szél a megfelelő irányba fúj. Az ilyen feladatokhoz a versenyzők manővereznek, emelkednek vagy ereszkednek a szintek között.

Az alábbiakban a hőlégballonozás kulisszatitkaiba nyújtunk bepillantást a GoBalloon – Hőlégballonos sétarepülés Facebook oldal tájékoztatójának segítségével.

A SZÉLRŐL

Egy hőlégballon esetén nincs közvetlen eszköz a vízszintes irányú mozgás szabályozására, de a megfelelő széláramlatok kihasználásával mégis irányváltoztatás érhető el. Az esetek nagy részében különböző magasságokban különböző irányú szél fúj. Ezen légrétegekbe felemelkedve vagy lesüllyedve a pilóta képes a hőlégballont egy, a feladatvégrehajtáshoz megfelelő útvonalon végigvezetni. Hogy ez jól sikerüljön a pilótáknak pontosan meg kell ismerniük a szél sebességét és irányát repülés előtt, illetve képesnek kell lenniük megjósolni a repülés közbeni változásokat is.

TÁJÉKOZÓDÁS A LEVEGŐBEN

Felszállás után a siker kulcsa a térbeli tájékozódás és észlelés. A pilótáknak rendkívül jól kell ismerniük a verseny területét, minden pillanatban tisztában kell lenniük a levegőben elfoglalt helyzetükkel, a célok helyzetével, a többi hőlégballon pozíciójával és irányával, illetve a repülési- vagy versenyszabályok által tiltott területekkel. A tájékozódásuk alapja egy topográfiai térkép, amelyet a pilóta hagyományosan nyomtatott formában vitt magával, de manapság a legtöbb pilóta navigációs szoftvert, műholdas navigációt (GPS) és táblagépeket használ.

CSAPATMUNKA

Ugyan a hőlégballonok irányítását egyetlen ember, a pilóta végzi, de a csapatmunka elengedhetetlen része a versenynek. A kísérőcsapat segít a pilótának összerakni a hőlégballont, a repüléshez szükséges műszereket és felszereléseket a repülés előtt, illetve szétszedni a repülés befejezése után. A repülés során a földön követik a ballont, pontos információkat adva a pilótának az időjárási viszonyokról, ami döntő lehet a a repülés sikere szempontjából. A kommunikáció rádión vagy mobiltelefonon keresztül zajlik. A nemzetközi versenyeken gyakran ugyanazon ország versenyzői segítenek egymásnak a repülés során, együtt készítik el a repülési tervet, ezzel megpróbálnak némi előnyt szerezni a többi versenyzővel szemben.

ÖNKONTROLL ÉS FIZIKAI KÉPESSÉG

A hőlégballon vezérlésének egyetlen módja az égő és a kiürítőnyílás vagy más néven “dugó” működtetése. Az égő működtetése nagyon egyszerűnek tűnik, de koncentrációt és precizitást igényel. Minden túlzott emelkedést vagy süllyedést előidéző idegesség vagy stressz azonnal kihathat az elért eredményre. A pilótáknak uralniuk kell az érzelmeiket, hogy az egész repülés során hideg fejjel tudjanak döntéseket hozni. A felkészülés és a repülési tapasztalat ezért döntő fontosságú.

PONTOZÁS

A feladatok nyertese 1000 pontot kap, a többiek az eredményüknek megfelelően arányosan kevesebbet. A nyertes az a pilóta, aki a legtöbb pontot gyűjti a verseny alatt. Fontos, hogy a pilóták ne bukjanak el azon, hogy tökéletesen repülve túl sok pontot próbálnak megszerezni egy adott feladatban ahelyett, hogy egy jó átlagpontszámot érnének el az összes feladat során. Így itt is kulcsfontosságú a jó taktika, az alkalmazkodási képesség és az önuralom.

EREDMÉNYEK

A versenyzők eredményeit az adott feladat szabályai szerint számolják. Ez lehet a marker és a cél, a levegőben vagy a földön lévő cél közötti távolság – méterben mérve vagy térben számítva (3D), a legnagyobb terület, a legnagyobb távolság egy meghatározott légtérben vagy a legnagyobb szög. Csak a pilóták legjobb 50%-nak pontszámát számítják ki a győztes pilóta eredményével összevetve. Ez azt jelenti, hogy ha a versenyző eredménye közel esik az első helyezett pilótához, akkor 1000 pont közelében teljesít. A mezőnyfelezőn álló pilóta körülbelül 500 pontot kap, míg a versenyzők alsó 50%-ban lévő pilóták a fennmaradó 500 pontot egyenletesen elosztva kapják a rangsor szerinti sorrendjüknek megfelelően. A pontozási rendszer előnyös a mezőnyfelező felett végzett pilóták számára.

HŐLÉGBALLON VERSENY ABC

A versenyzőnek rendelkeznie kell érvényes hőlégballonpilóta-engedéllyel, orvosi igazolással és legalább 50 repült órával. A versenyző képviseli a klubját a nemzeti bajnokságokon, hazáját pedig a nemzetközi eseményeken. A versenyigazgató a verseny agya. Meghatározza a versenyfeladatokat, és igazítja azokat az adott időjárási viszonyokhoz és a terephez. Általában több feladatot ír ki egy repülésre. Az egyes feladatok győztesei 1000 pontot kapnak, míg a többi versenyző kevesebbet a feladat nyertesének eredményétől függően.

A CÉLKERESZT

A célkereszt egy jól látható kereszt, amelyet egy cél közelében vagy a versenyigazgató által meghatározott koordinátán helyeznek el. A cél ponyva ágának mérete 10 x 1 m. Rikító színű anyagból készül, így messziről is jól látható. A mérőcsoport mindig a cél közelében helyezkedik el. A cél lehet egy fizikai objektum, amely jól látható a térképen vagy a levegőből. Sokszor útkereszteződés, de lehet egy focipálya közepe is. Csak koordinátákkal és magassággal együtt kitűzhető.

A LOGGER

A logger egy olyan eszköz, amely naplózza a versenyző GPS útvonalát, és amelyet elektronikus “célradobáshoz” és a célok deklarálásához használnak a repülés során. Megfigyelő eszközként is használják a szabályok betartásának ellenőrzésére, a tiltott zónákban történő repülés, a magassági szabályok és a versenyfeladatok esetén a távolságokat meghatározó szabályok betartása tekintetében. A marker egy színes súlyozott szalag, amelyet a versenyző a földön lévő cél felé dob. Két dobási módszer megengedett – szabadeséses és a gravitációs. Szabadesésnél a versenyző kézzel, erőből dobja a markert a cél felé. Gravitációsnál a pilóta csak átejti a markert a kosár szélén.

A VERSENYSZABÁLYOKRÓL

A versenyszabályokat a versenyzők számára a FAI – World Air Sports Federation, azaz a FAI Ballooning Commission (CIA) készíti elő, és minden nemzetközi versenyre vonatkoznak. Meghatározzák a verseny általános és feladatszabályait, a versenyigazgató, a nemzetközi zsűri, a tisztviselők, a pontozók és a versenyzők felelősségét és feladatait. A briefing a repülés előtt tartott megbeszélés, ahol a versenyigazgató bemutatja a repülés során teljesítendő összes versenyfeladatot. Az ügyeletes meteorológus részleteket közöl az időjárási viszonyokról, és előjelzi az időjárást a következő repülésekre.

A verseny győztese az a hőlégballon pilóta, aki a legtöbb pontot szerezte a verseny során.

A szervezők tájékoztatása szerint a rendezvény hivatalos Facebook oldalán mi is követhetjük a ballonok pontos indulását. A ballonok helyzetét pedig, a versenyrepülések alatt, szeptember 9-től online lehet követni itt: https://worlds2024.eu/index.php/online.

Láttál valamit, amely izgalmas, érdekes vagy hasznos lehet a Szeged365 Family többi tagja számára is? Töltsd le a vadonatúj applikációnkat, küldj fotót és légy a tudósítónk!

App Store: https://apple.co/3ZdLaYm
Google Play: https://bit.ly/3LSOTHJ

Kövess a Szeged365 TikTok, Facebook és Instagram oldalakon is!

Köszönjük, hogy a virtuális családtagunk vagy!

Forrás: GoBalloon – Hőlégballonos sétarepülés FB/25. FAI Hőlégballon Világbajnokság

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb