Kikapcs

Szép volt, José! Mexikói operatőr húzta be a 8. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál fődíját

A szakmai előzsűri 37 filmet választott a szegedi Belvárosi Moziban megtartott 8. Zsigmond Vilmos Nemzetközi Filmfesztivál versenyprogramjába:

  • összesen 9 nagyjátékfilm,
  • 6 dokumentumfilm
  • és 22 kisjátékfilm versenyzett a fődíjért, a legjobb operatőrnek járó Zsigmond Vilmos-díjért.

A nívós elismerést idén a Szabó Gábor által vezetett szakmai zsűri José Grimaldonak, a mexikói Apnea operatőrének ítélte meg. A pénzjutalom mellett a győztes Popovics Lőrinc kisplasztikáját, illetve a CinProCaS díját kapja, mely a filmtervező program hat hónapos használatát foglalja magába Varga Árpád Zsolt felajánlásából. 

A legjobb nagyjátékfilm, illetve a fesztivál történetében először zsűriképviselettel rendelkező Magyar Játékfilmrendezők Egyesülete díját Pálos Gergely, a Hatalom operatőre nyerte. Az előző évekhez hasonló, magas színvonalú mezőnyből fakadóan a zsűri szinte minden kategóriában különdíjat osztott ki: az egész estés filmek közül a Filo Hua Hum című argentin dráma mellett az Elfogy a levegő részesült a szakmai zsűri dicséretében. 

A dokumentumfilmes kategória díját a Nem halok meg című filmnek ítélte meg a bizottság, míg különdíjat kapott a The Invisible Frontier és a Fanni kertje, utóbbi az említés mellett a kritikusi zsűri díját is elhódította. 

A kisjátékfilmek különdíjában a Kiáltás részesült, míg a nívós mezőnyből legjobbnak a spanyol Tribu bizonyult. A másodjára átadott Magyar Operatőrök Egyesülete (HCA) által adott díj a Magyar Operatőrök Hete programsorozaton belül induló Árni kapta. A film képszervezeséért felelős Lehr Juhász Péter emellett a Vantage Vision legjobb fiatal operatőrnek felajánlott díjban részesült. 

Szeged Város díját A boldogság ügynöke című film rendező-operatőr párosa Zurbó Dorottya és Arun Bhattarai nyerték. A 14 fős, középiskolás diákokból és egyetemi hallgatókból álló Diákzsűri különdíját a szakmai zsűrihez hasonlóan a Filo Hua Humnak ítélték meg, míg a tanulókból álló bizottság a Borrowed Hands című mexikói kisjátékfilmet találta legjobbnak. Szintén újdonság, hogy három szekcióban diákfilmeket vetítettek a szervezők, melyet a kolozsvári Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem három hallgatója zsűrizett: a kategória különdíját a The Cathedral, míg a legjobb diákfilmnek járó díjat a Victim of the Moon kapta.

A fesztivál történetében másodjára rendeztek fiataloknak szóló Kritikaírói pályázatot, melyre több mint 30 nevezés érkezett az ország különböző pontjairól. A három gyakorló kritikusból álló zsűri Pál Dániel A kiszolgáltatottság formái című munkájának ítélte meg a pénzjutalommal járó első helyet, második lett Bondor Ferenc Egyszemélyes végítélet című dolgozata, míg harmadik Krizsán Laura Óda a levegőnek nézett lányokhoz című, Semmiről írt kritikája. Emellett külön dicséretben részesítették Szabó Noémi Hánykódás az üresség és az éhség tengerén című munkája. Az első három szöveg a Filmtekercs online oldalán kap megjelenési lehetőséget. A szakmai zsűri és a szervezők egyöntetű döntése alapján a fesztivál Posztumusz Életmű-díjjal tüntette ki Medvigy Gábort, Balázs Béla-díjas, érdemes művészt.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb