Egyik nap még egyetemi előadást tartott, másnap életmentő műtétet hajtottak végre rajta – dr. Nyikos Györgyi története megrázó, de egyben elképesztően inspiráló. Váratlanul kapott vérzéses stroke-ot, az orvosok azonnal megműtötték, majd egy hónap intenzív osztályos kezelés után kezdődött a hosszú út a gyógyulás felé. A Szent Vincent Rehabilitációs Központban végzett terápia és saját elszántsága segítette abban, hogy ma már két lábon járjon – pedig néhány hónapja még tolószékben érkezett a központba.
Az élet néha egyetlen pillanat alatt fordulhat a feje tetejére. Dr. Nyikos Györgyi, aki még egyik nap egyetemen tartott előadást, másnap már egy kórházi ágyon feküdt, élet és halál között lebegve. Vérzéses stroke-ot kapott – egy olyan betegséget, amely sokaknál maradandó károsodással jár, vagy akár végzetes is lehet. Férje, Balázs, akivel a történtekről beszélgettünk, ma is nehezen talál szavakat arra a napra.
„Napközben már fájt a feje, de azt gondoltuk, csak egy kis kimerültség” – meséli Balázs. „Délután hazaért, le akart dőlni egy kicsit az esti előadása előtt, de ekkor összeesett. Azonnal hívtam a mentőket, akik perceken belül megérkeztek és kórházba vitték.” Az orvosok gyorsan diagnosztizálták a vérzéses stroke-ot, és még aznap este megműtötték. Györgyi ezt követően egy teljes hónapot töltött az intenzív osztályon, ahol az orvosok és ápolók folyamatosan figyelték az állapotát.
A valódi harc azonban csak ezután kezdődött: a rehabilitáció. A stroke túlélőinek nagy része hosszú hónapokat tölt rehabilitációs központokban, hogy újra megtanuljanak járni, beszélni, vagy akár egyszerű mozdulatokat végrehajtani. Györgyi sem volt kivétel – a Szent Vincent Rehabilitációs Központban kezdte meg a terápiát, amelyhez hatalmas akaraterő kellett.
A gyógytornászai szerint lenyűgöző volt, ahogyan minden egyes nap mosolyogva és rendíthetetlen elszántsággal dolgozott a felépülésén. „Az első alkalommal tolószékkel érkezett hozzánk, de már akkor is érezhető volt, hogy nem adja fel” – mesélte egyik terapeutája. „A forgatás napján pedig már két lábon sétált be a terembe.”
A stroke az egyik vezető halálok világszerte, és gyakran maradandó károsodással jár. A legnagyobb veszélye, hogy sokan nem ismerik fel időben a tüneteit – pedig a gyors reakció életet menthet. Györgyi története nemcsak egy inspiráló felépülésről szól, hanem figyelmeztetés is: ismerd fel a jeleket, cselekedj időben! A története pedig azt is bizonyítja, hogy megfelelő terápiával és elszántsággal még a legnagyobb akadályokat is le lehet küzdeni.