Online kérdőív segítségével próbálják megelőzni a járványokat az SZTE kutatói, itt a MASZK 2.0
![](https://szeged365.hu/wp-content/uploads/2021/12/D_ATI20210402048-1024x678-1.jpeg)
Elindult a Covid-19 járvány kezdetén megismert MASZK online járványkutatási kérdőív új változata. A 2.0-ás verzió is az állampolgári tudománysegítés modelljén alapul. A kérdőív kitöltésével ugyanis segíthetjük a kutatókat abban, hogy az aktuális felső-légúti járványokat sikeresen lemodellezzék.
Elérhetővé vált a MASZK 2.0 kérdőív (https://maszkmonitor.hu), amely önkéntes állampolgári közösséget toboroz annak érdekében, hogy a járványtani kutatások számára naprakész adatokat szolgáltasson. A kérdőív első verziója a Covid-19 járvány kezdetén 300.000 felhasználó bizalmát nyerte el Magyarországon.
PÓTOLHATATLAN ADATBÁZIS JÖTT LÉTRE
Röst Gergely, az SZTE matematikusa, az Egyészségbiztonság Nemzeti Laboratórium szakmai vezetője elmondta: a Covid-19 járvány elején felismerték, hogy a pandémiával kapcsolatos előrejelzésekhez a szokásos egészségügyi monitorozás mellett az emberek viselkedéséről is friss adatokra van szükség. Az összegyűlt adatokból a járvány alakulásának előrejelzése szempontjából pótolhatatlan adatbázis jött létre, amiből komoly tudományos publikációk születtek a legjobb folyóiratokban.
FONTOS VÁLTOZÁSOKAT FIGYELTEK MEG
Megfigyelték például, hogy a Covid-19 pandémia óta más lett a szokásos felső légúti vírusok terjedési mintázata, mint a világjárvány előtt volt. Szokatlan időkben és mértékben okozott járványhullámokat az RSV, az influenza, de a baktérium okozta szamárköhögés is. A MASZK 2.0 kutatás többek között azt készül monitorozni, hogy a szezonális járványok korábbi rendje egy átmeneti időszak után új mederbe tér-e.
AZ EMBEREK VISELKEDÉSÉRŐL IS KAPNAK INFORMÁCIÓT
Koltai Júlia társadalomkutató szerint a MASZK 2.0 programba beküldött adatok jól kiegészítik a hagyományos egészségügyi megfigyelési rendszerek eredményeit, mivel az emberek viselkedésével, attitűdjeivel kapcsolatos információkat is gyűjtenek. Megkérdezik, hogy érzik magukat, milyen tüneteik vannak, a környezetükben hányan betegek, mennyi emberrel találkoztak. A hagyományos megfigyelési rendszerek eredményeivel együtt ez segítheti, hogy kövessék, merre tart a vírus terjedése a társadalomban. Az állampolgári segítséggel történő adatgyűjtés ugyanis naprakész, szinte valós időben tudják monitorozni a válaszadók reakcióit.
KIZÁRÓLAG TUDOMÁNYOS CÉLÚ ADATGYŰJTÉS
A MASZK 2.0 adatgyűjtésének folyamata, valamint az adatokra épülő kutatás maga is a jelenleg Magyarországon elérhető legmagasabb szintű orvosetikai engedélyeztetésen ment át. A beérkező adatokat teljes mértékben titkosítottan tárolják az Egyészségbiztonsági Nemzeti Laboratórium egy védett szerverén. A MASZK 2.0 kutatói hangsúlyozzák, hogy a kutatás beérkezett adatai a járványmodellező csoportokat fogják segíteni, vagyis kizárólag tudományos célt szolgálnak.