Breaking: a BYD elcsúsztatja a sorozatgyártás elindítását Szegeden, és egy ideig alacsonyabb kapacitással tervezik működtetni az üzemet
Őrült tempóban épül a BYD szegedi gyára, folyamatosan toborozzák a munkásokat, de most úgy fest, hogy a vállalat visszábbvesz a nagy tervekből. Mint kiderült, elcsúsztatják 2026-ra a sorozatgyártás elindítását a szegedi gyárban, és legalább két évig alacsonyabb kapacitással tervezik működtetni az üzemet – írja a Reuters. Eközben a törökországi üzemében a tervezettnél korábban kezdi meg a termelést a kínai gyártó.
A kínai BYD csak 2026-ban indítja el a tömeggyártást magyarországi elektromosautó-gyárában, és az első két évben a tervezett kapacitás alatt fog működni az üzem – mondták el bennfentes források elvileg a Reutersnek. A szegedi, 4 milliárd eurós beruházásból épülő gyár így 2026-ban kezdi meg a tömeggyártást, de az első évben csak néhány tízezer járművet fog előállítani, ami töredéke a 150 000 darabos kezdeti kapacitásnak. A gyár végső kapacitása évi 300 000 autó lenne.
TÖRÖK FÓKUSZ VAN
A Portfolio a témában azt írja, hogy a BYD októberben kezdi meg működését Szegeden, de azt nem közölték nyilvánosan, hogy mikor indul a sorozatgyártás. A források szerint a termelés 2027-ben emelkedni fog, de még mindig a tervezett kapacitás alatt lesz. Kiemelték, hogy miközben a magyarországi gyártás késik, a BYD törökországi üzeme a tervezettnél korábban kezdi meg a termelést. Az 1 milliárd dolláros manisai gyár, amely eredetileg 2026 végén indult volna 150 000 autós éves kapacitással, már jövőre több járművet fog gyártani, mint a magyar üzem.
A források szerint 2027-ben a törökországi termelés messze meghaladja majd a 150 000 autót, és 2028-ban ismét jelentősen növelik a kibocsátást.
A BYD azért építi a magyarországi gyárat, hogy vámmentesen értékesíthessen autókat Európában. Jelenleg minden Európában eladott BYD-autót Kínában gyártanak, és ezekre az EU dömpingellenes vámot vet ki a standard 10%-os vám mellett, ami a BYD esetében összesen 27%-ot jelent.



