Közélet

Szeged365 Választási Kisokos: mutatjuk, hogy kiknek sikerült összegyűjteni Csongrád-Csanád vármegyében az aláírásokat

Április 12-én országgyűlési választásra kerül sor Magyarországon. Csongrád‑Csanád vármegye négy egyéni választókerületében több jelölt gyűjtötte össze a törvény által előírt aláírásokat, így hivatalosan is indulhatnak a választáson. Kisokosunkban megmutatjuk, hogy kik a jelöltek, milyen pártok vagy szervezetek támogatják őket, és hogyan alakul a szavazási lehetőség a megyében.

Ahhoz, hogy valaki hivatalosan is indulhasson az országgyűlési választáson, a törvény szerint legalább 500 érvényes aláírást kell összegyűjtenie az adott egyéni választókerületben. Ezeket az aláírásokat a jelölő szervezetnek vagy a jelöltnek a Nemzeti Választási Irodához (NVI) kell benyújtania, amely ellenőrzi azok érvényességét. Csak azok a jelöltek kerülhetnek fel a szavazólapra, akik teljesítették ezt a feltételt, így a választók biztosak lehetnek abban, hogy minden név mögött törvényesen induló jelölt áll.

KIKRE ADHATJUK MAJD LE A VOKSUNKAT?

Április 12-én a szavazók két helyre is fognak ikszet tenni. Az egyiket az egyéni jelöltre – aki az adott választókerületben indul – a másikat pedig az országos pártlistára. Az országos listára leadott szavazatok alapján osztják majd el a parlamenti helyeket.

Az országos pártlista így alakult idén (pártok nevei mellett azt is feltüntettük, hány jelöltet sikerült indítaniuk):

  • FIDESZ-KDNP (279 jelölt)
  • TISZA (185 jelölt)
  • Mi Hazánk (240 jelölt)
  • DK (108 jelölt)
  • Magyar Kétfarkú Kutya Párt – MKKP (63 jelölt)

JELENLEGI JELÖLTLISTA AZ NVI ADATAI ALAPJÁN

A Nemzeti Választási Iroda (NVI) hivatalos oldalán 2026. március 13-án elérhető adatok alapján jelenleg így áll a jelöltek nyilvántartásba vétele. Fontos azonban, hogy ezek az információk még változhatnak, mivel egyes jelöltek esetében a döntések nem jogerősek, illetve a jelöltek nyilvántartásba vétele még folyamatban lehet. Az itt felsorolt nevek feltételesen mutatják, hogy a választáson várhatóan kikre lehet majd szavazni az adott választókerületben.

01. számú választókerület: (Szeged – északi/északi‑belső részek)

  • Kolompárné Varga Elvira – Középpárt nyilvántartásba vétel visszautasítva (nem jogerős)
  • Dr. Juhász Máté – MKKP
  • Szabó Sándor – Független
  • Dr. Timár Tamás – Mi Hazánk
  • Dr. Farkas Levente – FIDESZ-KDNP
  • Szabó Béla – NÉP nyilvántartásba vétel visszautasítva (nem jogerős)
  • Nagy Béla – DK nyilvántartásba véve (nem jogerős)
  • Dr. Stumpf Péter – TISZA

02. számú választókerület: (Szeged déli része, Ásotthalom, Bordány, Deszk, Domaszék, Forráskút, Kübekháza, Mórahalom, Öttömös, Pusztamérges, Röszke, Ruzsa, Tiszasziget, Újszentiván, Üllés, Zákányszék, Zsombó)

  • Rácz Milán – NÉP jogorvoslat alatt
  • Óhidy István – DK nyilvántartásba véve (nem jogerős)
  • Hegyeshalmi Tibor – A Szolidaritás Pártja, Munkáspárt nyilvántartásba vétel visszautasítva (nem jogerős)
  • Kolompár Ticiána – Középpárt jogorvoslat alatt
  • Gajda Attila – TISZA
  • Toroczkai László – Mi Hazánk
  • Mihálffy Béla – FIDESZ-KDNP
  • Sipos Ivett – MKKP nyilvántartásba véve (nem jogerős)
  • Dr. Bene Gábor – NEEM nyilvántartásba vétel visszautasítva (nem jogerős)

03. számú választókerület: (Szentes, Árpádhalom, Baks, Balástya, Csanytelek, Csengele, Csongrád, Derekegyház, Dóc, Eperjes, Fábiánsebestyén, Felgyő, Kistelek, Mindszent, Nagymágocs, Nagytőke, Ópusztaszer, Sándorfalva, Szatymaz, Szegvár, Tömörkény)

  • Laczkó Zsolt – Mi Hazánk
  • Szélpál Szilárd – MKKP nyilvántartásba véve (nem jogerős)
  • Szatmári Béla – Jobbik
  • Varga Ferenc – DK
  • Bárkányi Bence – TISZA
  • Szabó István – FIDESZ-KDNP

04. számú választókerület: (Hódmezővásárhely, Algyő, Ambrózfalva, Apátfalva, Csanádalberti, Csanádpalota, Ferencszállás, Földeák, Királyhegyes, Kiszombor, Klárafalva, Kövegy, Magyarcsanád, Makó, Maroslele, Mártély, Nagyér, Nagylak, Óföldeák, Pitvaros, Székkutas)

  • Pál Anna Viktória – MKKP nyilvántartásba véve (nem jogerős)
  • Mucsi Tamás – DK
  • Dr. Ferenczi Gábor – TISZA
  • Hegyi Adrián – A Szolidaritás Pártja, Munkáspárt
  • Veres Csaba – Mi Hazánk
  • Leitner Szilárd – Független
  • Czirbus Gábor – FIDESZ-KDNP
  • Ottlokán Radován – Jobbik

A VÁLASZTÁS TÉTJE

A választók 2026. április 12-én dönthetnek arról, hogy a Csongrád-Csanád vármegyei egyéni választókerületekben kik képviseljék őket az Országgyűlésben, valamint arról is, hogy mely pártok kapjanak mandátumot az országos listák alapján.

HOL SZAVAZHATSZ?

A választáson minden 18. életévét betöltött magyar állampolgár részt vehet, amennyiben nincs kizárva a választójog gyakorlásából. A szavazás helyét általában a lakóhely szerinti szavazókör határozza meg. Hogy pontosan hol adhatod le a voksodat, azt a választási értesítőből tudhatod meg, de a valasztas.hu oldalon található kereső segítségével is könnyen ellenőrizheted a lakcímed megadásával.

MIT VIGYÉL MAGADDAL A SZAVAZÁS NAPJÁN?

Lakcímkártyát és egy érvényes fényképes igazolványt, ami lehet személyi igazolvány, útlevél vagy jogosítvány is.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb