Mindenmás

Ház- vagy lakásfelújítást tervezel Szegeden? Fontos változást jelentett be a MOHU: fizetőssé válik az építési hulladék leadása

Jelentős változás lép életbe július 1-jétől az építési és bontási hulladékok leadásában. Az intézkedés a szegedieket is érintheti, különösen azokat, akik felújításba, építkezésbe vagy bontási munkálatokba kezdenének a közeljövőben. A MOHU döntése értelmében az érintett hulladékok leadása a jövőben már nem lesz ingyenes a lakossági hulladékudvarokban, ugyanakkor mennyiségi korlátozás nélkül továbbra is lehetőség marad az átvételre.

A MOHU hivatalos közleménye szerint 2026. július 1-jétől módosul az építési-bontási hulladékok leadásának rendje azokban a lakossági szelektív hulladékgyűjtő udvarokban, ahol ilyen szolgáltatás jelenleg még elérhető. A változás értelmében a kevert építési-bontási hulladék, valamint a beton-, tégla-, cserép- és kerámiatörmelék leadása a jövőben térítés ellenében történhet, ugyanakkor megszűnik a korábbi mennyiségi korlátozás.

EGYSÉGES DÍJSZABÁST VEZETNEK BE

A MOHU tájékoztatása alapján az átvétel díja egységesen bruttó 36 forint kilogrammonként. A társaság hangsúlyozta:

„A bevezetésre kerülő átvételi díj kizárólag a hulladékhoz kapcsolódó költségeket – a gyűjtést, tárolást, szállítást és kezelést – fedezi.”

MIÉRT VEZETIK BE A VÁLTOZÁST?

A MOHU közleménye szerint a döntés hátterében az áll, hogy az eddigi, ingyenes rendszerrel kapcsolatban rendszeresen visszaélések történtek. A társaság úgy fogalmazott:

„Az intézkedés oka, hogy a korábbi, kifejezetten a lakosságnak járó ingyenes, mennyiségi korláthoz kötött szolgáltatással kapcsolatban sajnos sorozatos visszaélések voltak tapasztalhatók gazdálkodó szervezetek részéről, amelyek veszélyeztették a szolgáltatás fenntarthatóságát, sőt, több esetben ellehetetlenítették azt.”

KIZÁRÓLAG MAGÁNSZEMÉLYEK VEHETIK IGÉNYBE

A MOHU közleménye szerint az építési-bontási hulladék hulladékudvarban történő leadása továbbra is kizárólag lakossági ügyfelek számára lesz elérhető. A hulladék leadásakor személyi igazolvány és lakcímkártya bemutatása szükséges, meghatalmazással továbbra sem lehet majd hulladékot átadni.

A társaság arra is felhívta a figyelmet, hogy a díjról szóló számlát nem a helyszínen állítják ki, hanem azt utólag küldik meg az ügyfél részére, amelyet a megadott határidőn belül kell kiegyenlíteni.

TOVÁBBRA IS TÖBB LEHETŐSÉG MARAD

A MOHU közleménye szerint az építési-bontási hulladék nem minősül koncessziós hulladéknak, ezért annak elhelyezésére a hulladékudvarokon kívül más lehetőségek is rendelkezésre állnak. A lakosok engedéllyel rendelkező hulladéklerakókban és hasznosító telephelyeken is leadhatják az ilyen hulladékot, nagyobb felújítások esetén pedig a munkát végző vállalkozással is szerződhetnek annak elszállítására.

A társaság szerint a hulladékudvari átvétel a jövőben is elérhető marad, azonban már kényelmi szolgáltatásként, díjfizetés mellett.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb