Szegedi Arcok

Szegedi Sikersztorik: a szegedi lány, aki Angliából egészen Magyarországig hozza a turkálók kincseit

Manapság Szegeden is nagyon nagy népszerűségnek örvendenek a használtruha kereskedések. Ha gyakori vendége vagy a turkálóknak biztosan ismersz olyan személyt, akinek aranykeze és éles szeme van ahhoz, hogy fellelje a kínálatból a legjobb minőségű ruhadarabokat, amelyekhez jóval kedvezőbb áron hozzájuthat, mintha azt valamelyik áruházban vásárolná meg. De honnan is érkeznek a turkálók polcaira ezek a kincsek? Erről mesél nekünk Ancsányi Zsuzsanna, aki több mint tíz éve hagyta itt szülővárosát, Szegedet, hogy Angliában szerencsét próbáljon: a siker nem is váratott sokáig magára, Zsuzsi és párja egy nagy londoni cég alvállalkozóiként a britek körében igen népszerű és nagy hagyománnyal rendelkező használtruha gyűjtésbe kezdtek.

Ezeket a ruhákat ezután kamionszámra szállítják Európa országaiba, ahol a turkálók kínálatában láthatjuk viszont őket, a befolyt összeg egy részéből pedig a londoni anyacég különböző jótékonysági szervezeteket támogat.

Hogyan zajlik a ruhák begyűjtése?

A cégünk különféle segélyszervezetekkel áll szerződésben, a megállapodás szerint a begyűjtött ruhákból befolyó összeg bizonyos százaléka őket illeti meg. Gyűjtünk például a rákos betegek számára, gyermekek részére, de támogatjuk az állatvédő szervezeteket is. A gyűjtést megelőzően pár nappal az adott területen alkalmazottaink szórólapon értesítik a lakosságot arról, hogy mikor és melyik jótékonysági szervezet számára lesz lehetőségük a már nem használt ruháikat adományozni. Mi biztosítjuk számukra a cégünk logójával ellátott zsákokat is. A megadott napon ezután kisteherautóval végigjárjuk a környéket, és összeszedjük ezeket a zsákokat, amelyeket ezután a raktárunkba viszünk és kiválogatjuk a zsákokból azt, ami nem odavaló, például a beledobott CD-ket vagy parfümöket. Ezt követően mi a leadott kilók után kapjuk a jövedelmünket. Végezetül pedig kamionokra pakolva elhagyják Angliát és Európa más országaiba szállítják őket. Tőlünk elsősorban Lengyelországba és Ukrajnába viszik a ruhákat, a tíz év alatt összesen kétszer találkoztam Magyarországra tartó kamionnal.

Hogyan alakult ki, hogy Angliában ekkora hagyománya van a ruhagyűjtésnek?

A legnagyobb pazarlás itt látható a világon, megveszik a ruhákat, nem is hordják és máris kidobják őket. Azért azt meg kell jegyezni, hogy Angliában sokkal inkább elfogadható áron vannak a ruhák, mint otthon, az itt élők számára nem nagy tétel egy-egy darab megvásárlása, ezért nem is gondolkoznak rajta túl sokat, nem számolják az árát, így könnyű szívvel túl is adnak rajta. Közel 10 év alatt már kitapasztaltuk hol, milyen ruhát tesznek a zsákokba, tudjuk, honnan gyűjthetjük be a minőségi, jó állapotú portékákat. Egy-egy alkalom során napi 3000 háztartásból szerezzük be a zsákokat, ez az alap, de olyan is előfordult már, hogy összejött a napi 5000. És a legérdekesebb az egészben, hogy 3-4 hét múlva, amikor visszamész ugyanarra a környékre rendszeres adakozóink megint csak kitesznek legalább 2-3 zsák ruhát.

Angliában több, hozzátok hasonló cég működik. Mekkora a verseny egy-egy ilyen vállalkozás között?

Hatalmas a verseny, szinte vérre megy. Van olyan terület, ahol 18-20 másik cég is gyűjtöget. Ha például szórólapozás közben észleljük a jótékonysági zsákokból ítélve, hogy az adott környéken éppen más gyűjt, akkor átmegyünk egy másik területre. Az is nagyon fontos, hogy a meghirdetett napon jó időben begyűjtsük a zsákokat, mert előfordul, hogy mások felpakolják azt, egy másik cég alkalmazottai például, de olyat is láttunk már, hogy személyautóba, vagy babakocsiba dobálják be őket.

Milyen hatással van erre az üzletágra a koronavírus, illetve hogyan hat rátok a közelgő Brexit?

A koronavírus járvány miatt tavasszal le kellett állnunk két hónapra. Amikor újra elkezdhettünk dolgozni azt tapasztaltuk, hogy pörög az üzlet, annyi ruhát kaptunk, hogy naponta kétszer kellett fordulnunk, hiszen hiába voltak zárva az üzletek, az emberek online tovább vásárolták a ruhaneműket. Annyi ruha összejött, hogy egy hét alatt teljesen tele lett a raktárunk. Tíz év alatt nem láttam ilyet, ami itt volt. Jelenleg megint szünetel a gyűjtés a járványhelyzet miatt. A bizonytalanságot tetézi a Brexit közeledte. Nem tudjuk, hogy januártól mi lesz a vállalkozásunk sorsa, nem tudjuk, milyen adókat vetnek ki ránk, és ha ez megtörténik továbbra is megéri – e Európa más országaiba szállítani a ruhákat partnercégeinknek.

Mit jelent számodra a siker?

Számomra a siker az, amikor valóra válthatom a kisebb vagy éppen nagyobb volumenű terveimet. Ilyenkor mindig boldog vagyok, mert ez hajt előre, hogy újabb és újabb célokat tűzzek ki magam elé.

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb