Szeged365 a világ körül: koronavírus emberkísérletek indulnak, applikációval a járvány ellen
Sok más technológiai cég mellett a Samsung is kifejlesztett okosóráira egy applikációt, segítve a koronavírus elleni védekezést. Az Egyesült Államokban február 29-nél hamarabb halhatott meg az első áldozat a koronavírus következtében. Júniusban rajtol a második koronavírus-vakcina tesztje, ezúttal már embereken.
A nap legfontosabb hírei, a Szeged táblán túlról.
A Samsung, állítólag rekord gyorsasággal, Indiában kifejlesztett egy appot Galaxy Watch Active 2 okosóráira, stílszerűen Hand Wash néven. Az app lényege, hogy rendszeresen visszatérve figyelmezteti az okosóra viselőjét a kézmosásra, valamint figyel arra is, hogy a kézmosás maga kellően alapos legyen. Előre beállított, egyénileg tesztreszabható emlékeztetői vannak ennek az alkalmazásnak.
Kézmosáskor elindul az app, ami számolja az időt, és 25 másodperc múlva rezgéssel ad jelzést. Öt másodperccel számol a csap kinyitására és a kéz beszappanozására, és az ajánlott 20 másodpercet a kézmosásra.
Már a hivatalos, február 29-i első haláleset előtt is lehettek áldozatai az Egyesült Államokban a koronavírus járványnak. Eddig úgy gondolták a hatóságok, hogy egy Washington államban élő, 50 éves férfi volt az első áldozat, azonban az egészségügyi hatóságok boncolást végeztek két olyan emberen, akik a hónap elején haltak meg otthonaikban, Kaliforniában február 6-án és február 17-én. Mindkettejük szervezetéből kimutatták az új koronavírust. A New York Times sokkal több, a koronavírus következtében lehetséges elhunytról ír, világszerte mert mint írják, jóval többen halnak meg a korábbi évekhez képest, mint amennyi embert a koronavírus következtében tartunk számon. A NY Times a felmérésben 11 ország, vagy azok nagyobb városainak adatait vetette össze. Arra is jutottak, hogy bizonyos országok csak azután kezdték regisztrálni a koronavírusos haláleseteket, miután azok először megjelentek volna. A NY Times cikke ITT olvasható, magyarul a HVG szemlézte a cikket.
Közben, maradva az Egyesült Államokban, Missouri állam beperelte Kínát. A kártérítési perben a felperes álláspontja szerint Kína nem megfelelő intézkedései miatt alakult ki a világjárvány. A New York Times szerint az államnak semmi esélye a győzelemre Kína ellen, az amerikai jog sajátosságai miatt, így meglátásuk szerint a per csak Carl Schmitt főügyész politikai ambícióit szolgálja. Kína korábban a vírust az emberiség közös ellenségének nevezte, ami bárhol felbukkanhat. Külügyminisztériumuk egyik szóvívője szerint Kína maga is áldozat.
A nap híre címre mindenképpen több mint esélyes, hogy hamarosan indul a toborzás: júniusban rajtol a második koronavírus-vakcina tesztje, embereken, a londoni Imperial College tudósaival – adta hírül a Daily Mail. Az emberkísérletekhez több, mint félezer önkéntest keresnek, 18 és 55 év között. Te bevállalnád, hogy kísérleti alany légy?
Nem csak Nagy-Britannia, hanem Németország is intenzíven folytatja kísérleteit, írja az Euronews.
A COVID-19 elleni oltóanyag embereken való tesztelésre adott engedélyt Németország. A szövetségi oltóanyag-felügyelő hivatal négy napos intenzív párbeszéd után adta ki az engedélyt egy vállalkozásnak. Az első klinikai tesztek során 200 egészséges, 18-55 év közötti embert oltanak be, és az első körben azt figyelik meg, hogy az emberi szervezet hogyan reagál, hogyan viseli el az anyagot.
A második fázis ezután következik, amikor már a veszélyeztetett csoportokba tartozókat, 55 év feletti, illetve valamilyen alapbetegséggel rendelkezőket is beolthatnak.