Szeged365 a nők védelmében: a meddőség komoly feszültséget szül a párok között, interjú Szalma Ibolyával
A Nők Védelmében Egyesületének elnöke, Szalma Ibolya határozottan állítja, hogy a meddőség óriási feszültségeket generál a párok között. A betegség, amely immár népbetegségként van számon tartva Magyarországon egy több tényezős gond. A jó hír viszont az, hogy ezek esetenként orvosi beavatkozás nélkül is kezelhetők!
MEDDŐSÉG?
Az endokrinológusok és a meddőségre szakosodott orvosok szerint akkor beszélünk egy párnál meddőségről, ha:
- A párnál – melynek nőtagja 34 éven aluli – 12 havi, védekezésmentes közösülés után sem fogant megy gyermek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 12 hónapban állapította meg a teherbeesés alsó határát.
- A párnál 6 havi, védekezésmentes közösülés után sem fogant meg gyermek, amennyiben a nő 35 év felett van. (A 35 év fölötti nőknél fennálló petesejtminőség-csökkenés igazolja a koralapú megkülönböztetést.)
OKOK?
A következő tényezők okozhatnak meddőséget úgy a férfiaknál, mint a nőknél:
- Genetikus tényezők
- Általános tényezők
- Cukorbetegség, pajzsmirigy rendellenességek, mellékvese problémák
- Hipotalamusz-hipofízis tényezők
- Kallmann szindróma
- Hiperprolaktinémia
- Hypopituitarismus
- Környezeti tényezők
- A mérgek mint például a ragasztók, illékony szerves oldószerek, vagy szilikonok, fizikális hatások, kémiai szennyeződések és rovarirtó szerek, valamint a kemoterápia.
NŐI OKOK:
Ahhoz, hogy egy nő megtermékenyüljön, bizonyos dolgok meg kell történjenek: a közösülésnek nagyjából abban az időben kell lennie, amikor a petesejt kiszabadul a petefészekből, a petesejt- és spermaképző szerveknek optimális szinten kell működniük és a nőnek hormonálisan egyensúlyban kell lennie. Néhány nő azért meddő, mert a petefészek nem elég érett és kiveti a petesejtet. Ebben az esetben szintetikus FSH injekcióval, vagy Clomid (klomifen-citrát) tablettával lehet ösztönözni a tüszőt, hogy éretté váljon. A nőket érintő problémák közé tartozik az endometriózis, illetve a sérült petevezető is, ami fertőzést is okozhat. Vannak egyéb tényezők is, amelyek ronthatják egy nő teherbe esési esélyeit, ilyen a túlsúly, vagy a kórosan soványság, de a nők termékenységi mutatója meredeken csökken 35 év fölött is. Néha több tényező együttesen is jelen lehet, van azonban, hogy a meddőség oka nem állapítható meg.
A női meddőség általános okai közé tartoznak:
- ovulációs problémák
- petevezeték elzáródás
- korfüggő tényezők
- méh problémák
- korábbi petevezeték elkötés
FÉRFI OKOK:
Férfiaknál a meddőség fő oka a spermiumok alacsony minőségével függ össze.
LELKI OKOK:
A szakértő állítja, hogy a meddőségnek mind a két nemnél lelki okai is lehetnek, amelyeknek semmi köze az egészséghez. Ilyen a stressz, a feszültség, a szeretethiány, a görcsök, az önbizalomhiány, amelyeken egyébként mind-mind javítani lehet és kell. Szalma Ibolya véleménye és tapasztalatai szerint a legjobb az, ha a párok, akik a betegséggel szembesülnek előbb egymással kezdik el megosztani a bennük lakozó félelmeket, fájdalmakat és nehézségeket.
A pszichológus ugyanis úgy véli, hasznosabb előbb egymás előtt feltárnunk ezeket a dolgokat és érdemes közösen megoldást keresni rájuk, mint sem egyből szakértőhöz fordulni. Persze, ha másképp nem megy, mindenképp segítségért kell kiáltani annak érdekében, hogy a meddőség ne menjen a kapcsolat rovására.
A Nők védelmében létrejött egyesület elnökét legutóbb a családalapításról és a karrierről kérdeztük: