Blog

120 futballévünk, 120 részben – archív fotókon (1. rész)

Nagyon mélyek az immár 120 éves szegedi labdarúgás gyökerei… De mindez menthetetlenül elvész, ha nincs respekt a nagyszerű elődök előtt és nem állítjuk követendő példaként a felnövekvő újabb generációk számára! Most induló, stílszerűen 120 (!) részből álló cikksorozatunk is ezt a nemes célt igyekszik szolgálni azzal, hogy egy 1899-től számított időutazásban végig kíséri a patinás múltra visszatekintő szegedi futball korábbi sikereit, hazai és nemzetközi eredményeit – a Szeged1899 rajongói portál archív fotóit is felhasználva.

1898 őszén sok helyen még azt sem tudták, mi is az a futball, Szegeden azonban a legendás “Hétválasztó” Vendéglő különtermében tizenhárom megszállott férfiú ült össze egy új sportág, a labdarúgás szegedi meghonosítása céljából, majd Bástyai Holtzer Tivadar (fenti fotónkon) lett nem sokkal később a szegedi futball egyik legnagyobb mecénása…

Emlékezzünk hát a 13 szegedi klubalapítóra név szerint is: Szegheletty János, Paral Pál, Babos Elek, Braun János, Szabó Károly, Szende Izsó, Tarján Oszkár, Szende Mihály, Nagy Pál, Sándor Nándor, Földes Izsó, Beer István és Ötvös Vilmos.

Többszöri megbeszélés után 1899. május 22-én jelentették be az első szegedi futballcsapat megalakulását, így az idők végezetéig  e jeles napot tekintjük a patinás múltú szegedi labdarúgás születésnapjának…

Sporttörténeti kuriózum, de nemcsak Szeged legrégebbi futballklubja, a Szegedi AK (anno Szegedi Kerékpárosok és Testgyakorlók Köre néven) alakult meg 120 évvel ezelőtt, az 1899-es esztendőben, hanem pl.  – a teljesség igénye nélkül – a Barcelona, az AC Milan, a Cardiff City, az Eintracht Frankfurt, a Werder Bremen, a Marseille, a Lyon, a bécsi Rapid vagy éppen a legnépszerűbb hazai kedvenc, a Ferencváros is…

Az immár több, mint 120 éves múltra visszatekintő szegedi labdarúgás legelső itteni “úttörője” tehát az akkor még piros-fekete színekben pompázó Szegedi AK ( klub-jelvényük a 3. fotónkon) együttese volt…

A legelső Tisza-parti fociegyesület akkori konzervatív vezetése a labdarúgást még nem versenysportnak tekintette, így az 1899/1900-as idény legfontosabb eseménye egy rendkívüli közgyűlés volt, ahol vadonatúj elnökséget választottak…

Elnök Cserkovics Agenor főmérnök, alelnök Bástyai Holtzer Tivadar (címlapfotónkon), míg a főtitkár az egyik alapító, Szende Izsó lett. Az új vezetés célul tűzte szegedi részvétellel a szervezett vidék bajnokság beindítását. Akkor persze, nem sejtették, hogy jó pár évet várni kell még erre…

De nem úgy az első hivatalos futball-mérkőzésre Szegeden!!!
1902. június 27-én, 1500 néző előtt:

SZAK I. – SZAK II. 1 : 0
A legendás összeállítások: 
SZAK I: Tölcséri – Horváth, Szende – Pittoni, Sándor, Bobcsek B. – Berke, Bőze, Bobcsek F., Till, Weil.

SZAK II: Pongrácz – Naschitz, Reiner – Péter, Kabos, Bitó – Vály, Bauer, Szlávik, Molnár, Vinczer.

S ha már Bástyai Holtzer Tivadarról szó esett… A szegedi futball legelső kiváló támogatója már az 1900-as évek elejétől nagy álmokat szövögetett! Külföldi útja során megszemlélt több híres labdarúgó pályát és elhatározta, szeretett városában, Szegeden is épít egy modern stadiont… Erről egyébként e sorok írója az alábbiakat nyilatkozta 2011. július 6-án a sajtónak “A szegedi labdarúgás legnagyobb mecénása” című visszapillantásában:

– Bástyai Holczer Tivadar 1905-ben a klub megalakuló futball-szakosztályának élére állt Horváth Pállal együtt, és újabb lépcsőfokként azon kezdtek el dolgozni, hogy a SZAK az országos bajnokságban is helyet kapjon – a szövetség makacssága miatt ez sokáig nem sikerült…

Bástyai Holtzer munkássága 1912-ben érte el első csúcspontját: saját pénzéből felépíttette az újszegedi SZAK-pályát (más néven Bástya-pályát), amely akkor az ország legmodernebb stadionjának számított! Bizony, fantasztikus létesítmény épült fel pontosan 107(!) évvel ezelőtt. A teljesen új, modernül berendezett pályán az első meccset a SZAK és a Szegedi Testgyakorlók Köre vívta, azon a találkozón 2:0-ra a SZAK diadalmaskodott. Bástyai Holtzer Tivadarral kapcsolatban egyébként a nemrég elhunyt Kremser Péter is megszólalt, aki az alábbi megdöbbentő tényeket hozta nyilvánosságra:                             

– Későbbi távozásának az első osztályból történő kiesés mellett más oka is akadt. Zsidó származása miatt kénytelen volt lemondani, ugyanis nem látták szívesen a csapat mellett… Távozását az akkori tudósítások szerint a klub választmányának tagjai egytől egyig megkönnyezték… Számításaim szerint összesen mintegy egymillió koronát és pengőt költött a szegedi labdarúgásra – mai értékre átszámolva tessék ezt az összeget ezerrel beszorozni! – írta e-mail-jében 2011 nyarán Kremser Péter.

Ami ugye, egy milliárd körüli összeg…

Vitos György

(Folytatjuk!)


Forrás és fotók: magyarfutball.hu, szeged1899.hu, ill. a szerző magánarchívumából

Szeretnél még többet megtudni Szeged focimúltjáról? A Szeged1899 rajongói oldalt és a “120 éves szegedi futballhistória című könyvet itt éred el:

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb