Kikapcs

„Minden ember, észrevétlenül állandó átkelésben van” – vallja a Munkácsy-díjas festőművész, aki 350 új művel gazdagította a Reök-palotát

Az életünk minden pillanata egy átkelés – vallja a Munkácsy-díjas, Szegedhez is igen erősen kötődő Nagy Gábor, festő. Magyarország egyik legtehetségesebb művészének alkotásainak ezúttal Szeged egyik legikonikusabb épülete, a Reök-Palota ad otthont. A több, mint 350 műből álló tárlat a festőművész életpályáját tárja a szemünk elé. A kiállítás hivatalos megnyitója előtt, amelyre szombaton kerül sor, előljáróban mi már bepillantást nyerhettünk. Szabó Dávid kollégánk pedig lencsevégre is kapott több tucat, szemet gyönyörködtető képet.

Nagy Gábor, Munkácsy-díjas festőművész, szobrász 1973-ban végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán, ahol 1973-tól tanársegéd, 1986-tól docens volt. 1991-ben pedig a festő tanszék vezetője lett. Mindeközben egy évtizedet Szegeden is oktatott, a Szegedi Tudományegyetem, Juhász Gyula Pedagógusképző Kar Művészettörténeti Tanszékén. Itt ismerkedett meg Dr. Nátyi Róberttel, akivel nem csak munkakapcsolata, hanem azóta barátsága is töretlen – ismertette a tárlat kurátora a pénteken délelőtt tartott sajtóbejáráson.

Dr. Nátyi Róbert kiemelte: egy régi nagy álom válik valóra azzal, hogy Nagy Gábor, festőművész életének legkiemelkedőbb pontja egy egészben 2020. őszén Szegeden köszönhetnek vissza a nagyérdeműnek. A több, mint 300 műből álló alkotás, két emeleten tekinthető meg.

A különböző műfajokat érintő képeket az alkotó legmeghatározóbb pillanatai ihlették. Olyan alapélmények, mint az öröm, a bánat, a szeretet, a kultúra, a sport vagy épp az irodalom területén szerzett emlékek, a felmenőktől átvett szokások, hozzáállások, gondolatok és érzelmek – ezek vitték papírra az elmúlt néhány évtizedet, mondta el a Szeged365.hu-nak Nagy Gábor, festőművész.

A Munkácsy-díjas tehetség arra a kérdésre, hogy a tárlat miért épp az Átkelés nevet viseli, a következő választ adta: „ Azért mert szerintem minden ember, észrevétlenül állandó átkelésben van. Átkelés az egész életünk, ahol gondolatokból és érzelmekből kelünk át, egyik síkból a másikba.”

Mint megtudtuk az alkotót a 80-as évektől egyre erősebb vágy hajtotta a háromdimenziós ábrázolás felé is. Sok művében foglalkozik az ember és a táj kapcsolatával, az utóbbi évek motívumai között pedig megjelent a “bárány”, mely a tisztaságot, az őszinteséget, a szeretetet és az áldozatvállalást jelképezi. A tárlat valódi időutazás a nézők számára, hiszen Nagy Gábor valamennyi alkotói korszakát bemutatja a korai évektől egészen 2020-ig.

A művek tematikus csoportokba szedve sorakoznak az épületben. Az első emeleten főként a grafikák, míg a második emeleten a festmények láthatók, ezt egészítik ki mindkét szinten a kisplasztikák. A kultúrpalota Nagy Gábor egyik személyes kedvencét, a Különös táj I. című alkotást is bemutatja, melyet a dél-franciaországi művésztelepen (Mirabel-ben) szerzett élményei inspiráltak.

Az „Átkelés” csaknem három hónapig, 2021. január 3-ig tekinthető meg a Reök-palotában.  

Fotó: Szabó Dávid – Szeged365.hu

Kapcsolódó cikkek

'Fel a tetejéhez' gomb