Zöld utat kapott az eddigi leghatékonyabb magyar Covid-gyógyszer, amit az SZTE-n is alkalmazni fognak
Széleskörűen hozzáférhetővé válik a magyar betegek számára is a remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó antivirális szer, amely az eddig ismert leghatékonyabb gyógyszer a COVID-fertőzés ellen. A szert több magyarországi egészségügyi intézményben, így a Szegedi Tudományegyetemen is alkalmazzák.
A gyártás a Richter Gedeon Nyrt. saját fejlesztése alapján indult. A készítmény klinikai vizsgálata megkapta az engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől.
A Richter Gedeon Nyrt. által kifejlesztett remdesivir nevű hatóanyagot tartalmazó antivirális szer az eddig ismert leghatékonyabb gyógyszer a COVID-fertőzés ellen. A készítmény klinikai vizsgálata megkapta az engedélyt az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézettől (OGYÉI), így a szert több magyarországi egészségügyi intézményben, így a Szegedi Tudományegyetemen is alkalmazzák majd.
Első körben négy, orvostudományi karral is rendelkező felsőoktatási intézmény – a Szegedi Tudományegyetem, a Semmelweis Egyetem, a Debreceni Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem –, valamint a Dél-pesti Centrumkórház, az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet és az Új Szent János Kórház alkalmazza majd a készítményt: ahhoz ugyanis, hogy széleskörben alkalmazható legyen hazánkban, még klinikai fázisokon kell keresztülmennie. Ennek tükrében a szert azok a fenti intézményekben kezelt betegek kaphatják meg, akik betöltötték a 12. életévüket, és középsúlyos vagy súlyos náluk a vírusfertőzés lefolyása. Az infúzióban beadandó gyógyszert kúraszerűen kell alkalmazni, a kúra 5-10 napig tart, csak egészségügyi intézményekben adható, lakossági forgalomba nem kerül.
A Covid-elleni védekezésre irányuló kutatások során óriási eredmény ez a készítmény, amely rendkívül hatékonynak bizonyult a COVID-fertőzéssel szemben: a nemzetközi kutatási adatok szerint ugyanis akár 50 százalékkal is csökkentheti a halálozás kockázatát, ami igen jelentős eredmény.
A gyógyszer kifejlesztésében és betegekhez való eljutásában nagy szerepet játszottak a Richter Gedeon Nyrt. mellett az ITM és az EMMI háttérintézményei, az Operatív Törzs, az OGYÉI és ETT Klinikai Farmakológiai Etikai Bizottsága. A kutatás fő koordinátora a Hungarian Clinical Research Infrastructure Network (HECRIN).
Forrás: SZTE