Az SZTE vérplazma adására hívja a fertőzésen átesett, de már gyógyult embereket
Az önkéntes alapon szerveződő Szeged Első Lions Club kezdeményezésére a Szegedi Tudományegyetem vezetése a személyes példaadás gesztusával hívja fel a figyelmet, és kéri a koronavírus fertőzésen átesett, de már meggyógyult embereket, hogy az intenzív osztályra került, súlyos állapotú koronavírus fertőzött betegek gyógyulási esélyeinek növelése érdekében adjanak vérplazmát.
A SZERVEZET ÁLTAL TERMELT ELLENANYAGOK FELHASZNÁLHATÓAK VÉRPLAZMA FORMÁJÁBAN AZ INTENZÍV OSZTÁLYOS KEZELÉS SORÁN
Mint közismert, a már meggyógyult koronavírus fertőzöttek véréből előállítható plazmakészítmény (rekonvaleszcens plazma-terápia) a kritikus állapotú fertőzött betegek leghatásosabb terápiája, a levett vérplazmában található immunoglobulinok, antitestek, gyulladásos mediátorok ellen termelődött ellenanyagok használhatók fel a citokinvihar elleni küzdelemben, az intenzív osztályos kezelés során. Magyarországon a legfrissebb adatok szerint már közel 64 000 embernél azonosították a COVID-19 fertőzöttséget, akik közül eddig elenyésző számban jelentek meg vérplazma adáson.
AZ ANTITESTEK MINŐSÉGE HATÁROZZA MEG, HOGY LEHET-E PLAZMÁT ADNI
A Szegedi Tudományegyetem vezetése képviseletében dr. Fendler Judit kancellár és dr. Dömötör Máté jogi, igazgatási és humánpolitikai főigazgató, valamint a Szeged Első Lions Club két vezetője, dr. Bella Zsolt soros elnök és dr. Szeri István alelnök a vérplazma adást megelőző véradáson jelent meg a Szegedi Regionális Vérellátó Központ Honvéd téri székházában. Az országos protokoll része, hogy a véradás során megvizsgálják a koronavírus elleni antitestek jelenlétét és minőségét, majd pozitív elbírálás esetén lehet csak plazmát adni. A véradáson megjelent vezetők arra kérik a koronavírus fertőzésen átesett, de már legalább három hete gyógyult személyeket, hogy jelentkezzenek vérplazma donornak a Szegedi Regionális Vérellátó Központban (részletek és jelentkezés az ovsz.hu oldalon). A vérplazma-terápiával jelentősen javulhatnak a súlyos állapotú betegek életesélyei, csökken a koronavírus-járvány halálozási mutatója, valamint az egészségügyi ellátó rendszer fokozódó terhei.
Forrás: SZTE