Közélet

Martinek Tamás, az SZTE professzora kapta az idei Szent-Györgyi Talentum Díjat

Martinek Tamás, a Szegedi Tudományegyetem Orvosvegytani Intézetének professzora kapta az idei Szent-Györgyi Talentum Díjat – közölte a Szegedi Orvosbiológiai Kutatások Jövőjéért Alapítvány.

A KÉTNAPOS ONLINE KONFERENCIÁN SIR RICHARD TIMOTHY HUNT BIOKÉMIKUS ELŐADÁSÁT KÖZEL 500 DIÁK HALLGATTA MEG

Sir Richard Timothy Hunt brit Nobel-díjas biokémikus volt a 2021. április 8-9. között megrendezett Nobel-díjasok és tehetséges diákok XVI. találkozója konferencia díszvendége. A járványügyi helyzetre tekintettel az 50 középiskola mintegy 300 diákja és tanáraik online platformon tudtak bekapcsolódni a programsorozatba. A kétnapos konferencia a 35. Országos Tudományos Diákköri Konferencia (OTDK) Orvos- és Egészségügyi Szekciójával közös programelemeket is szervezett, így az esemény díszvendégének előadását közel 500 diák hallgathatta meg.

A TALENTUM DÍJAT NEMZETKÖZI SZINTEN IS MEGHATÁROZÓ FELFEDEZÉSEKÉRT ADJÁK

A Szent-Györgyi Talentum Díjat 2013-ban hozta létre az alapítvány. Az elismerésre érdemes kutatót a civil szervezet kuratóriuma az adott évben Szegedre látogató Nobel-díjas kutatókkal közösen választja ki. A díjat az elmúlt egy-két évben publikált, nemzetközi szinten is meghatározó felfedezésért adják át. Emellett feltétel, hogy a díjat olyan szegedi tudós kapja, aki – a díj névadójához, Szent-Györgyi Alberthez hasonlóan – a felfedezéséhez kapcsolódó kutatói munka jelentős részét a Tisza-parti városban végezte.

MARTINEK TAMÁS FELFEDEZÉSE HOZZÁJÁRUL AHHOZ, HOGY DIAGNOSZTIKUS MÓDSZEREKET ÉS ÚJ ANTIBAKTERIÁLIS SZEREKET FEJLESSZENEK

Martinek Tamásnak az elismerést Proteinek sejtbe juttatása endocitózisba irányító szekvenciákkal című publikációjáért ítélték oda. A professzor célja kutatócsoportjával olyan új, programozható szerkezetű, nem természetes eredetű építőelemekből felépülő makromolekulák – foldamerek – előállítása, melyek 3D szerkezete előrejelezhető és programozható. A fehérje-fehérje, illetve fehérje-szénhidrát kölcsönhatások befolyásolása ilyen kémiailag jól meghatározott tulajdonságú anyagokkal nagy kihívás, de nagyon ígéretes. Míg a kis molekulás hatóanyagok geometriájukból adódóan képtelenek beavatkozni ezekbe a kölcsönhatásokba, a megfelelő méretű antitest típusú gyógyszerek számos hátránnyal rendelkeznek. A professzor munkatársaival a foldamerekben mint mesterséges önrendeződő makromolekulákban látja a megoldást, hogy a protein kölcsönhatásokat kedvezően befolyásolhassák, diagnosztikus módszereket és új antibakteriális szereket fejlesszenek.

Forrás: MTI/SZTE

Kapcsolódó cikkek

Egy hozzászólás

  1. Visszajelzés: view coupons
'Fel a tetejéhez' gomb