Ma van a csernobili atomkatasztrófa 35. évfordulója
35 évvel ezelőtt, 1986. április 26-án történt az ukrajnai (akkor a Szovjetunió tagállama) Pripjaty és Csernobil városok melletti Vlagyimir Iljics Lenin atomerőműben a csernobili atomkatasztrófa.
TECHNOLÓGIAI ÉS EMBERI HIBA EGYÜTTES ÁLLÁSA OKOZTA A TRAGÉDIÁT
Csernobilban valójában nem nukleáris robbanás történt, hanem gőzrobbanás, aminek az oka az ott üzemelő RBMK típusú reaktor tervezési hibája, és a hozzá kapcsolódó emberi hozzá nem értés és felelőtlenség együttes hatása. A gőzrobbanást egy szabálytalan kísérlet és több biztonsági rendszer szabályellenes kikapcsolása okozta. Ezért robbant le a reaktortartály teteje, és ennek valamint a hűtés hiánya miatt bekövetkezett grafittűznek a következménye a légkörbe kijutott sugárzó izotópok tömege és szétszóródása.
JELENTŐS SUGÁRMENTESÍTÉST VÉGEZTEK A TERÜLETEN
A baleset után a radioaktív sugárzás, illetve a nyitott reaktormaradvány közelsége miatt 1986. május 2-án döntötték el a város kb. 12500 lakójának kitelepítését. A szerencsés időjárási viszonyoknak köszönhetően a város – az erőműhöz való közelsége ellenére – csak enyhébb mértékben szennyeződött. A mentesítéshez kapcsolódó járműforgalom miatt a város nyugati oldalán elkerülő utat építettek. 1986 nyarán-őszén Csernobil területén jelentős sugármentesítést végeztek annak érdekében, hogy a város adminisztratív központként továbbra is használható legyen. A városban az utolsó jelentős nyilvános esemény az erőműbaleset felelőseinek bírósági tárgyalása volt, 1987. június 7. és 1987. július 27. között.
A KATASZTRÓFA HATÁSAIT SZEGEDEN IS ÉREZNI LEHETETT
Korabeli beszámolók alapján a sugárzás hatása Szegedre is elért, egyes helyeken vadul jelzett a Geiger-Müller számláló az esetet követően. Sokan számoltak be arról, hogy a sugárzásveszély miatt nem ettek friss salátát, vagy ittak friss tehéntejet. Egyes hírek szerint a radioaktív sugárzás következtében Szegeden is megnőtt a daganatos megbetegedések száma, sőt sok várandós kismama tartott attól – mint utólag kiderült, feleslegesen -, hogy a sugárzás miatt beteg gyermeket hoz a világra, így a robbanást követő hetekben 40 ezerrel nőtt Európa-szerte az abortuszok száma. Ők a csernobili katasztrófa meg sem született áldozatai.
2 hozzászólás