“A jelöltek végül statiszták lettek” – Peller Károly visszavonja a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatói pályázatát
Mint ismert, a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatói posztjáért a jelenlegi igazgató, Barnák László mellett Tóth Péter zeneszerző és Peller Károly színművész is versenybe szállt. Márciusban azonban az derült ki, hogy egyhangúlag támogatja a szakmai bizottság Barnák László pályázatát. A meccs azonban hivatalosan ezzel nem ért véget, hiszen a beérkezett pályázatokat véleményező Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság a mai ülésén hallgatta meg a pályázókat, valamint véglegesen a pénteki közgyűlésen döntenek. Peller Károly, az Operettszínház művésze elfogadta a bizottság meghívását, azonban nem rejtette véka alá a véleményét, és ma visszavonta a pályázatát.
MEGHALLGATÁSON VETT RÉSZT A SZÍNMŰVÉSZ
Az alábbiakban Peller Károly művész sorait adjuk közre, aki ma visszavonta a pályázatát, nem szeretne már a Szegedi Nemzeti Színház igazgatója lenni. Mint írta, Szeged Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala 2023. április 18-án értesítette őt arról, hogy a mai napon (2023. április 26-án) a Szegedi Nemzeti Színház főigazgatói munkakörére beérkezett pályázatokat véleményező Kulturális, Oktatási, Idegenforgalmi és Ifjúsági Bizottság ülésén a pályázók meghallgatására sor kerül, amire ő is meghívást kapott. A meghívást elfogadta, a meghallgatáson pedig részt vett, valamint az ott elmondott beszédét is közzé tette – szúrta ki a Színház Online. A művész kikötötte, hogy a beszédét átvétel esetén csak teljes terjedelmében lehet idézni, ami így szólt:
“Tisztelt Szeged Megyei Jogú Város Kulturális Bizottsága!
Szeged színházigazgatói pályázatot hirdetett, ám azt gondolom, hogy az ezzel kapcsolatos eljárásban a jelöltek végül statiszták lettek.
2023. március 6-án Szeged polgármestere Botka László hivatalos oldalán e szavakkal gratulált Barnák László pályázótársunknak.
„Gratulálunk Barnák Lászlónak, a Szegedi Nemzeti Színház és a Szabadtéri Játékok főigazgatójának. Az elmúlt öt évben a koronavírus és a gazdasági válság ellenére is nagyszerű teljesítményt nyújtott. Pályázatát egyhangúlag támogatta a Bíráló Bizottság, az új színháztörvény szerint csak őt választhatja meg a Közgyűlés. Örömmel és bizalommal tesszük ezt meg. Szeged büszke a szabad, minőséget teremtő kulturális életére. További sok sikert, Barnák László direktor úr!”
A szakmai bizottság döntésének – megkérdőjelezhető módon való – közzététele, a nyertes kihirdetése nem csak a közvélemény, de a döntéshozatali szereplők befolyásolását is jelentheti.
A pályázati eljárásnak két jogi aktus a része még: a kulturális bizottsági és a közgyűlési döntés. Az előbbi történik most, majdnem két hónappal azután, hogy egy téves hivatkozás és egy etikátlan gratuláció már eldöntött egy helyzetet.
Itt vagyok, mert így diktálja az illem. Ismerem azonban szituációt, amikor egy ítélet már létezik és nem szükséges hozzá tárgyalás, ha mégis van, hát az csak színjáték, dramaturgia, panel. Például Bacsó Péter A tanú című filmjéből ismerem.
Önök most arra kérnek, hogy statisztaként szerepeljek egy tárgyaláson úgy, hogy az ítélet már egy zsebben lapul. Ez a pályáztatási folyamat sok szempontból volt méltatlan és etikátlan, ennek további részletezését azonban nem érzem sem fontosnak, sem előremutatónak.
Támogatóim bizalmát ezúton is köszönöm!
A Szegedi Nemzeti Színház főigazgatói posztjára benyújtott pályázatomat ezennel visszavonom.”